اهمیت بازاریابی مبتنی بر رویداد

مزایای بازاریابی مبتنی بر رویداد چیست؟ پاسخ به این سوال شاید کمی شبیه انتخاب یک دسر باشد!
این موضوع برای هر شخص متفاوت است. شما می‌توانید یک کیک شکلاتی خیلی شیرین دوست داشته باشید در حالی که بهترین دوستتان پای لیمو را ترجیح می‌دهد. بنابراین، چیزی که شما از شرکت کردن در یک رویداد بازاریابی به دست می‌آورید می‌تواند با تجربیات شخص دیگر کاملا متفاوت باشد.

چند مزیت مهم بازاریابی مبتنی بر رویداد:

۱- فروش
۲- رشد مشتریان بالقوه (Lead) و پایگاه اطلاعاتی
۳- افزایش آگاهی از نام تجاری (Brand)
۴- ایجاد رابطه نزدیک بین برند و مشتری
۵- ایجاد و رشد روابط
۶- رهبری فکری

از مهم‌ترین مزیت‌های بازاریابی مبتنی بر رویداد، می‌توانیم به فروش اشاره کنیم. زیرا هدف اصلی هر رویداد بازاریابی، افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) است.

۱- فروش

با توجه به اینکه هدف بازاریابی، فروش محصولات و خدمات است؛ بازاریابی مبتنی بر رویداد کمک بزرگی به این هدف می‌کند. چه شرکت شما B2B باشد چه B2C برگزاری رویداد می‌تواند به شما فرصتی برای ایجاد روابط انسانی بدهد.
برگزاری رویداد بازاریابی به طور حتم میزان فروش شما را بیشتر خواهد کرد؛ زیرا مشتریان می‌توانند سوالات خود درباره محصول را به طور مستقیم از کارمندان شما بپرسند. استفاده از کارمندان باتجربه و آگاه در این رویداد می‌تواند به بستن قراردادها و معاملات بیشتر، کمک کند.
برآورد میزان فروش رویداد، راهی آسان برای پیگیری مستقیم نرخ بازگشت سرمایه از طریق برگزاری یک رویداد بازاریابی است.

۲- رشد مشتریان بالقوه و پایگاه اطلاعاتی

حتی اگر فروش شما بلافاصله پس از رویداد افزایش نیابد، بازاریابی مبتنی بر رویداد قطعا به رشد پایگاه اطلاعاتی شما کمک می‎کند. افراد حاضر در رویداد، به مشتریان بالقوه شما تبدیل خواهند شد و شما می‌توانید از طریق فرایند فروش، آنها را پرورش دهید. این روش برای بازاریابان B2B بسیار صادق است.
مطالعه‌ای که توسط انجمن بازاریابان رویداد و CMO انجام شده نشان می‌دهد ۶۴٪ برگزارکنندگان رویداد برای ایجاد فرصت‌های تجاری جدید و ۶۳٪ آنها برای یافتن مشتریان بالقوه، از رویدادهای بازاریابی استفاده می‌کنند.
راه‌های زیادی برای دسترسی به آدرس ایمیل افراد وجود دارد. اگر حامی مالی یک رویداد هستید، می‌توانید ایمیل کسانی که از غرفه شما بازدید می‌کنند را درخواست کنید. چنانچه برگزارکننده رویداد هستید، در زمان ثبت‌نام از شرکت کنندگان بخواهید آدرس ایمیل خود را ثبت کنند.
شما می‌توانید از این ایمیل آدرس‌ها برای ایجاد روابطی که به فروش محصولات در آینده منجر می‌شود استفاده کنید. البته بهتر است قبل از انجام هر کاری از شرکت کننده بپرسید که آیا می‌خواهد در لیست ایمیل شما باشد یا خیر.
ردیابی تعداد مشتریان بالقوه و مخاطبین جدید در پایگاه داده، گزینه دیگریست که پس از برگزاری یک رویداد بازاریابی، به راحتی می‌توانید آن را محاسبه کنید.

۳- افزایش آگاهی از برند

بازاریابی مبتنی بر رویداد یک راه خوب برای به دست آوردن مشتریان بیشتر و ایجاد چشم‎اندازهای جدید است. اگر شما میزبانی یک رویداد را به عهده بگیرید (این رویداد می‌تواند آموزشی یا سرگرم کننده باشد)‌   باعث می‌شود مردم با نام برندتان بیشتر آشنا شوند. اگر یک شرکت B2C دارید که نوشابه تولید می‌کند، می‌توانید برای آن یک جشنواره تابستانی برگزار کنید و محصولات خود را به صورت رایگان در اختیار شرکت کنندگان قرار دهید. با این کار، برند خود را به افراد زیادی معرفی کرده و متوجه میزان علاقه مردم به محصولتان می‌شوید.
یک شرکت B2B نیز می‎تواند آگاهی از برند خود را با برگزاری کنفرانس و دعوت از سخنرانان تاثیرگذار (Influencers) افزایش دهد. اینفلوئنسرها از طریق فالوئرهای خود در شبکه‎های اجتماعی می‎توانند برند شما را به افراد زیادی معرفی کنند.
از طرفی، رویداد شما می‎تواند از طریق صفحه پروفایل شرکت‎کنندگانتان در شبکه‎های اجتماعی نیز دیده شود. مثلا فرض کنید یکی از مهمانان عکسی از رویداد شما در صفحه توئیتر خود منتشر کند. در این  عکس، نام شما و شرکتتان نیز ذکر می‎شود. حالا همه افرادی که با این فرد در توئیتر شبکه دارند، با برند شما آشنا می‌شوند. اگر شرکت‎کنندگانی که عکس رویداد شما را در شبکه‎های مجازی منتشر می‎کنند ۱۰، ۲۰ یا ۵۰ نفر باشند، می‌توانید حدس بزنید نام برند شما به گوش چه تعداد مخاطب خواهد رسید!
یکی از راه‎های بررسی موفقیت یک رویداد بازاریابی، میزان پوشش مطبوعاتی پیرامون آن است. رصد کردن شبکه‎های اجتماعی را فراموش نکنید. ببینید چند بار رویداد و نام برند شما در شبکه‎های مختلف ذکر شده است. آیا هشتگی برای رویدادتان داشتید؟ این هشتگ چقدر استفاده شده و موفق بوده؟ همه این موارد می‎تواند کیفیت رویدادتان را مشخص کند.

۴- ایجاد رابطه نزدیک بین برند و مشتری

اگر رویدادی بیش از حد انتظار شرکت‎کنندگان باشد، برای همیشه در یادشان خواهد ماند. خلق تجربه‎ای که در حافظه مردم باقی بماند نام برند شما را ماندگار می‎کند.
شرکت کردن در رویدادی که سخنرانی‎های باکیفیت و اطلاعات ارزشمند در آن ارائه شود، باعث افزایش اعتماد به آن برند و شرکت می‎شود.
برگزاری رویدادهای خیریه نیز به ایجاد رابطه نزدیک بین مشتری و برند کمک می‎کند. مثلا ممکن است شرکت شما برای کاهش فقر در جامعه کاری انجام دهد. سلامت روان، بیماری آلزایمر، کمبود آب آشامیدنی در جهان و… همگی موضوعاتی هستند که با تمرکز بر روی آنها می‎توانید بین مشتری و برند خود ارتباط بیشتری ایجاد کنید.

۵- ایجاد و رشد روابط با مشتریان

یک رویداد بازاریابی، به ارتباط نزدیک رو در رو وابسته است و طبیعی‎ست که در بستر چنین رویدادی، روابط شکل بگیرند.
ست گودین، نویسنده، بازاریاب و کارآفرین می‌گوید:‌ “مردم کالا و خدمات نمی‎خرند. آنها روابط، داستان و جادو می‎خرند.”
رویدادها، مکان‎هایی برای ساختن این داستان‎ها و روابط هستند و این جادو را ایجاد می‎کنند. در رویداد بازاریابی می‎توانید بدون واسطه با مشتریانتان صحبت کنید. نظرات آنها را بشنوید و از پیشنهادات و انتقاداتشان در جهت بهبود کیفیت کار خود استفاده کنید.
ایجاد روابط انسانی برای بازاریابان B2B بسیار مفید است و از تیم فروش پشتیبانی می‎کند. ارتباط بین افراد می‎تواند اولین گام در تجدید ارتباط با مشتریان قبلی و اضافه کردن مشتریان جدید به مجموعه باشد.
می‎توانید رویدادهایی برای قدردانی از مشتریان برتر خود برگزار کنید. این کار باعث احساس رضایت در مشتری می‎شود و وقتی مشتری از شما راضی باشد به برندتان وفادار می‎ماند.

۶- رهبری فکری

با برگزاری یک رویداد آموزشی به دیگران ثابت می‎کنید که نه تنها به کارتان مسلط هستید، بلکه می‎توانید آموخته‎ها و تجربیاتتان را به دیگران نیز منتقل کنید.
هربار کلاسی برگزار می‎کنید یا کاری را کسترش می‎دهید، ثابت می‌کنید که چیزی برای آموزش دادن به دیگران دارید. تبریک می‎گوییم! حالا شما تبدیل به یک رهبر فکری شده‎اید.
برخی از رویدادها سخنرانانی دارند که شما آنها را دعوت کرده‎اید. با این حال شما هنوز هم یک رهبر فکری هستید. کسی که در یک رویداد، سخنرانی می‌کند یک اینفلوئنسر است. اینفلوئنسرها اخبار و ترندهای روز را رهبری می‎کنند. هماهنگ شدن شما با اینفلوئنسرها نشان می‎دهد که شما نیز یک رهبر هستید و می‎دانید چه اتفاقاتی در صنعت شما در حال رخ دادن است. کار با یک اینفلوئنسر مناسب می‎تواند بازتاب مثبتی روی برند شما داشته باشد و به افزایش بهره‌وری شرکت کمک کند.

این موارد ذکر شده تنها بخش کوچکی از مزیت‎های برگزاری رویداد‏های بازاریابی در توسعه کسب‌وکار است. شما می‎توانید با برگزاری و میزبانی رویدادهای حرفه‎ای، برند خود را به ستاره صنعتتان تبدیل کنید.

One thought on “اهمیت بازاریابی مبتنی بر رویداد

  1. اشتراک ها: چرا باید از همین امروز عاشق دیجیتال مارکتینگ شد! – SweetEvent

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *