در رویداد فیروزه پلت چه گذشت؟

از رونمایی پلتفرم فیروزه گرفته تا ادغام و تملیک و استراتژی‌های خروج موفق

در روز 10 مهرماه سال 1398، گروه تامین مالی فیروزه در رویداد فیروزه پلت در حضور مدیران و سرمایه‌گذاران و فعالان اکوسیستم استارتاپی از پلتفرم فیروزه رونمایی کرد.
مجری برگزاری این رویداد شرکت سوییت ایونت بود. این رویداد که در کتابخانه‌ی ملی برگزار شد علاوه بر معرفی این پلتفرم در قالب سخنرانی و پنل‌ها ادامه پیدا کرد.

 

پنل اول، ادغام و تملیک و یا ادامه رقابت؟

پنل آغازین این رویداد با عنوان “ادغام و تملیک به عنوان ابزاری برای رشد و بقا” به مدیریت آرش برهمند و حضور مهدی نایبی مدیرعامل الوپیک، میلاد بازدار مدیر بخش نیازمندی‌های ملک شیپور، رضا اربابیان مدیر عامل شیپور، امیرعلی مهاجر مدیر بخش هتل اسنپ‌تریپ، نیما قاضی هم‌بنیان‌گذار علی بابا و سعید لطفی مدیرعامل اسنپ‌فود برگزار شد.
مهدی ناینی در ابتدای این پنل با ابراز نارضایتی از نبود هم‌دلی در اکوسیستم استارت‌آپی گفت. به عقیده‌ی وی نبود همین همدلی باعث شده تا نتوان صحبت ادغام با استارت‌آپ‌های دیگر را به میان آورد.
رضا اربابیان با اشاره به ادغام آلونک و شیپور گفت: “پیش از ادغام، شیپور یک استارت‌آپ محصول محور بود و آلونک یک استارت‌آپ فروش محور. این موضوع باعث شد بخش آگهی‌ها رشد خوبی پیدا کند و موفق‌تر عمل کنیم. هم‌اکنون با هزار آژانس املاک قرار داریم و این تعداد بیشتر نیز می‌شود.
به عقیده‌ی امیرعلی مهاجر:”ادغام در تئوری و روی کاغذ بسیار جذاب است اما در واقعیت بحثی بسیار پیچیده است.”
به گفته‌ی سعید لطفی ادغام زودفود و بدوفود یکی از بهترین ادغام‌های تاریخ کوتاه استارت‌آپ ایران است. “همچنین تغییر نام زودفود به اسنپ‌فود باعث شد رشد باورنکردنی‌ای را ما شاهد باشیم تا جایی که می‌توانم بگویم در طی یک شب ما یک رشد دویست درصدی را تجربه کردیم.”
نیما قاضی نیز با اشاره به ادغام زورق و علی‌بابا گفت: “ما طی قراردادی که با سرآوا داشتیم مجبور بودیم که زورق را بخریم. زمانی که این کار را کردیم برنامه‌هایی داشتیم که بخشی از آن نیز به طور موفقیت آمیز انجام شد. ما یکسری سرویس‌های پرریسک را در زورق امتحان کردیم و پس از موفقیت به صورت رسمی آن‌ها را به علی‌بابا آوردیم.”

پنل دوم، دیدگاه‌های متفاوت سرمایه‌گذاران در سرمایه‌گذاری جسورانه

این پنل با حضور محمد احمدی مدیرعامل اسمارت‌آپ، حسین خسروی مدیرعامل ادونچر، سید علی موسوی عضو هیات مدیره موسسه برکت، حسن کاظم‌زاده مدیر سرمایه‌گذاری صندوق‌های جسورانه، محمد رامین کمیلیان سرمایه‌گذار فرشته و محمد رازینی مدیرعامل سینا وی‌سی برگزار شد.
محمد رامین کمیلیان با بیان این جمله که “انتظار سرمایه‌گذار سنتی را نباید داشت. لزومی ندارد آن‌ها را وارد ماجرا کنیم و باید بریم سراغ نسل جدید که راحت‌تر این فضا را درک می‌کنند تا نسل جدیدی از سرمایه‌گذاران ایجاد شود.”
موسوی نیز به این اشاره کرد که دولت باید زیرساخت را تهیه کند تا اکوسیستم در کنار بخش خصوصی رشد کند. وی گفت: “صندوق‌های وی سی پول زیادی ندارند و ما 500 میلیارد در آن‌ها میریزیم تا بتوانند سرمایه‌گذاری کنند. در بازه پنج‌ساله، هزار میلیارد تزریق می‌کنیم و با مساعد بودن اوضاع تا دوهزار میلیارد نیز این رقم می‌رود.
به گفته‌ی آقای رازینی: “زمینه ورود مستقیم بنیاد یا ستاد فراهم نیست و هر دو طرف استارت‌آپ‌ها و نهادهای دولتی با یکدیگر آشنا نیستند. از کارهایی که به انجام آن می‌بالم مترجمی و تلاش برای ایجاد زبان مشترک بین استارت‌آپ‌ها و نهادهای دولتی است.”
او در ادامه گفت: “نه ستان و نه بنیاد برای رضای خدا سرمایه‌گذاری نمی‌کنند بلکه با دید سودزایی وارد می‌شوند. در حوزه اینترنت اشیا خروج 7 و 8 برابری داشتیم اما با این حال به شکست خوردن هم اعتقاد داریم و با آن آشنا هستیم. در حال حاضر در 9 استان فعالیت داریم.”
در ادامه خسروی با اشاره به این موضوع که به دنبال سرمایه‌گذاری رفتیم که قدرت ریسک‌پذیری و روحیه کارآفرینی داشته باشد توضیح داد:” با شفافیت به خصوص در ریسک‌های موجود توانستیم سرمایه‌گذار خود را متقاعد کنیم و این شفافیت به ما کمک کرد تا سرمایه‌گذار با ما بماند و سراغ بازارهای جذابتر مانند ارز نرود.”
کاظم زاده گفت: “لوتوس اولین صندوق در بورس است که در استارت‌آپ‌ها سرمایه گذاری کرده است. یکی از روشهای خروجی که برای ما تعریف شده از طریق دریافت سود پرداختی به سهامداران بوده اما راه برای ما واگذاری و عرضه در بورس است.”

پنل سوم،هنر خروج موفق

پنل دیگر در این رویداد با حضور ژوبین علاقه‌بند مدیرعامل اسنپ، حمید محمدی هم‌بنیانگذار دیجی‌کالا، رضا زرنوخی مدیرعامل صندوق توسعه تکنولوژی ایران، رامین ربیعی مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری فیروزه، کامران خوشی بنیانگذار زورق و پوریا رجامند مدیرعامل امتیاز و با مدیریت آرش برهمند برگزار شد.
کامران خوشی در مورد ادغام علی‌بابا و زورق و چالش‌های این مسیر گفت: ما با یک صورت مسئله‌ی ساده روبرو بودیم. با سرآوا که سرمایه‌گذار بود قرار داشتیم و نمی‌توانستیم با رقیبان رقابت کنیم. برای همین تصمیم گرفتیم تا ادغام کنیم. شرایط به صورتی بود که علی بابا نیز باید در مورد این ادغام فکر کند. شرایط به صورتی پیش رفت که سرآوا هنرمندانه یک پکیج برد-برد درست کرد. همگی فکر می‌کردند که معامله‌ی خوبی است اما بعدها مشخص شد که کم‌تجربگی روی این قرارداد سایه انداخته بود.”
آقای محمدی نیز در این پنل بیان کرد “افراد نباید از کسب و کاری که برای آن هدف دارند خارج شوند. در نظر من این اشتباه است که کارآفرینان هنگامی که در مرحله‌ی توسعه و رشد کسب و کار خود هستند از شرکت خارج و یا پول زیادی را وارد زندگی خود کنند. در این صورت رویا و هدفشان تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به نظر من از ابدا به خروج فکر کردن می‌تواند در روند رشد نیز تاثیرگذار باشد.”
آقای محمدی در ادامه در مورد اینکه آیا به فکر خروج از دیجی‌کالا بوده گفت:” من زمانی بخش کوچکی از سهام را فروختم، اما مقدار چشمگیری نبود. هنوز دیجیکالا به سودآوری نرسیده که بخواهم به فکر فروش سهام و ثروتمند شدن باشم. امسال سعی داریم به نقطه سربه سر برسیم و همچنین وارد بورس شویم. اما این پروسه بسیار پیچیده و زمانبر است. البته خوشبین هستم که تا حداکثر سال آینده سهام خود را در بورس عرضه کنیم چون از نظر شفافیت سود های مالی، نقطه سر به سر، حسابرس معتمد بورس و استانداردها کاملا آماده هستیم و دوست داریم سهام دیجیکالا در بورس عرضه شود.”
ژوبین علاقبند درباره‌ی قانونگذاری‌های شهرداری گفت: “ما از اینکه با شهرداری همکاری کنیم راضی هستیم و مشکلی نیز نداریم. اتفاقا باید بگویم که اگر بتوانیم با شهرداری به توافق برسیم ارزش کسب و کار ما بالا می‌رود. ما تنها سر یکی دو ماده این تفاهمنامه مشکل داریم که باید قبل از انتشار حل و فصل شود.”
رضا زرنوخی، از تجربه‌ی تلخ خروج از کافه بازار گفت: “در آن زمان سهام بالایی داشتیم و خوشحال بودیم که توانسته‌ایم سهم بالایی در این استارت‌آپ داشته باشیم. اما بخاطر بی تجربگی از آن خارج شدیم. در آن زمان سوتفاهم هایی هم بود که همه ناشی از رشد بالا بود.”
رامین ربیعی در مور مدل درآمدی فیروزه پلت گفت: “بعد از موفقیت انجام معامله، برای استارت‌اپ‌های کوچک 10% و برای کسب و کارهای بزرگتر درصد پایین تری به عنوان کارمزد دریافت می‌شود. البته فکر نمی‌کنم در چند سال اول درآمد فیروزه پلت به اندازه‌ی هزینه‌های این رویداد نیز باشد.”
او با اشاره به اینکه حجم بالایی از افراد علاقمند خرید سهام اسنپ و دیجیکالا هستند اما با حجم سرمایه‌ی کم این کار امکانپذیر نیست گفت: با تجمیع درخواست‌های مردم شاید مدیران آن‌ها علاقمند شوند که مقداری از سهام را از این طریق بفروشند. البته ما برای اسنپ و کسب و کارهای بزرگ ساز و کار دیگری داریم و فیروزه پلت برای آن طراحی نشده.
رامین ربیعی با فعال شدن فیروزه پلت امید دارد تا چند سال آینده خروج‌های موفق، ادغام‌های بزرگ و جذب سرمایه‌ی چشمگیر در اکوسیستم استارتاپی ایران شکل بگیرد.

دغدغه‌های مدیران فیروزه پلت

مدیرعامل گروه مالی فیروزه، رامین ربیعی در این رویداد گفت: “کشور ما پتانسیل داشتن شرکت‌های یونیکورن(ارزش بالای یک میلیارد دلار” را دارد. برای ورود به این فضا باید نگاهمان نسبت به مساله ادغام و تملیک بازتر باشد و هم نباید بازار جهانی را از دست دهیم. منظور اروپا یا ترکیه نیست بلکه کشورهای در حال توسعه مانند بنگلادش و اتیوپی است. باید بتوانیم وارد کشورهای در حال توسعه شویم و اینقدر هزینه‌ی رقابت در کشور خود را نپردازیم. استارت‌آپ‌های بزرگ ایرانی نمی‌توانند تا مدت زیادی پول خود را صرف هزینه تبلیغات برای قرارگیری مقابل رقیبشان کنند.”
رامین ربیعی باور دارد که بخاطر شرایط فعلی بورس کشور ورود استارت‌آپ‌های ایرانی به حوزه‌ی بورس فقط یک دلخوشی است و عملا شدنی نیست.

اکوسیستم استارت‌آپ ایران پس از برجام

کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری جسورانه گروه فیروزه، مسعود حمیدزاده نیز در این رویداد سخنرانی کرد. او با اشاره به سهم بسیار پایین خرده فروشی(1.5%) آنلاین نسبت به بازار خرده فروشی کل کشور تاکید کرد که تجارت الکترونیک تازه در اول راه است. حمیدزاده با تفکیک عمر کوتاه اکوسیستم استارتاپی ایران به سه بخش از دلایل عدم تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه گذاری در سال اخیر گفت: پیش از توافق برجام که زیرساخت‌ها در حال شکل‌گیری بود و دور دور کارآفرینان بود و آنها توانستند زیرساخت‌های اولیه را تشکیل دهند. بعد از آن در دوره‌ی خود برجام و پس از آن بود که رشدهای بسیاری صورت گرفت و به نوعی دوره‌ی شکوفایی بود. استارت‌آپ‌ها رشد کردند و سرمایه‌گذاران خارجی وارد بازار شدند و همه چیز خوب پیش رفت اما از سال 2018 به بعد استارت‌آپ‌هایی که قصد سرمایه‌پذیری دارند خیلی زیاد هستند ولی سرمایه‌گذاری تمایلی به این کار ندارد. سرمایه‌گذاران خارجی رفته‌اند و سرمایه‌گذاران داخلی نیز استرس سرمایه‌گذاری دارند.

صنعت فناوری اطلاعات در سال گذشته رشد 6.4% داشته

معاون وزیر ارتباطات در رویداد فیروزه پلت از رشد صنعت IT در سال گذاشته خبر داد. این رشد در حالی صورت گرفته که دولت پایین‌ترین نقدینگی و سرمایه‌ را وارد این  بخش کرده است.
امیر ناظمی ضمن اشاره به تاریخ اقتصاد ایران گفت که هرگاه دولت بیشترین مداخله را در اقتصاد بخش خصوصی داشته ایران با مشکل مواجه شده است. ناظمی ضمن تاکید بر اینکه سیاست‌های دولت به فعالیت‌های اقتصادی جهت دهی خاصی می‌دهد که آنها را به اشتباه نزدیک می‌کند: دولت باید کمترین مداخله را در اکوسیستم استارت‌آپ داشته باشد. تجربه تاریخی کشورمان حکایت از این دارد که هرگاه دولت بریز و بپاش کمتری انجام داده اما ارتباطات خارجی خوبی داشته و هماهنگی اقتصادی خوبی مناسب‌تری داشته، رشد بیشتر بوده است.
به گفته‌ی امیر ناظمی در سال گذشته در حوزه صنعت رشد منفی 9.6 درصدی و بخش کشاورزی رشد منفی 1.5 درصدی را تجربه کردیم این در حالی است که صنعت IT رشد 6.4% داشته است.
برای اطلاع از دیگر رویدادها به بخش اخبار سوییت ایونت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *