چرا شرکت کردن در رویداد شبکه‌ سازی مهم است؟

اگر در جستجوی یافتن شغل هستید؛ حتما این جمله را بارها شنیده‌اید:‌ “ شبکه سازی (Networking) از هر چیزی مهم‌تر است. ” بنابراین قبل از هر اقدامی، در یک رویداد مرتبط با حوزه کاری خود ثبت‌نام کنید.

رویداد شبکه سازی چیزی بیشتر از تماشای سخنرانی، گرفتن خوراکی رایگان و رد و بدل کردن کارت‎های ویزیت است. در جریان چنین رویدادی شما می‌توانید با افراد مختلف آشنا شده و به آنها بگویید چه کسی هستید و چه کارهایی انجام می‌دهید. این کار باعث می‌شود تا شرکت‌ها،‌ سازمان‌ها یا کارفرمایانی که در رویداد حضور دارند با توانایی‌های شما آشنا شده و در برخی مواقع شما را به همکاری دعوت کنند. همچنین می‌توانید از طریق صحبت کردن با دیگران به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا کنید. بکارگیری این اطلاعات، در پیشرفت مسیر زندگی فردی و شغلی شما موثر است.

قبل از شرکت کردن در یک رویداد شبکه سازی، لازم است نکاتی را در نظر بگیرید. توجه به این نکات باعث می‌شود تا در شبکه سازی موفق‌تر عمل کنید.

قبل از شرکت در رویداد:

۱- هدف داشتن

قبل از رفتن به یک رویداد از خودتان بپرسید:‌ “برای چه می‌خواهم در این رویداد شرکت کنم؟” می‌توانید دو هدف برای خودتان تعیین کنید. مثلا بگویید: “می‌خواهم در این رویداد با سه نفر آشنا شوم و یک شغل جدید پیدا کنم.” این کار باعث می‌شود ذهنتان را متمرکز کنید و بیشترین بهره را از حضور در رویداد ببرید.

۲- پوشیدن لباس مناسب

برای شرکت در همایش، یک لباس مرتب و آراسته بپوشید. یادتان باشد این رویداد برای شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط‌های جدید شخصی و کاری است؛ پس لباسی بپوشید که به شما حس بهتری می‎دهد و اعتماد به نفستان را بالا می‌برد.

۳- همراه داشتن کارت ویزیت

افراد زیادی در رویدادها، کارت ویزیت خود را فراموش می‌کنند. وقتی شخصی اطلاعات تماس شما را درخواست می‌کند، بهترین راه این است که از داخل کیف پولتان یک کارت ویزیت درآورده و در اختیار او قرار دهید. رویدادهای شبکه سازی، محلی برای ارائه اطلاعات تماس به صورت شفاهی نیست. سعی کنید همه کارت‎هایتان را به صورت منظم در جایی از کیفتان قرار دهید تا مجبور نشوید دنبالشان بگردید.

حضور در رویداد:‌

۴- معرفی کوتاه و تاثیرگذار

وقتی برای اولین بار شخصی را در یک رویداد می‌بینید؛ با برقراری ارتباط چشمی، لبخند زدن، گفتن نام و نام‌خانوادگی و ارائه اطلاعاتی مختصر اما مفید، خودتان را معرفی کنید. به نام طرف مقابلتان دقت کرده و در جریان گفتگو، دو تا سه بار آن را به کار ببرید. این کار نه تنها کمک می‌کند تا نام او را به خاطر بسپرید، بلکه باعث می‌شود انسانی صادق و علاقه‌مند به گفتگو به نظر برسید.

۵- اول گوش بدهید و بعد صحبت کنید

راز شبکه سازی این است: “اجازه بده اول دیگران صحبت کنند” . مردم اغلب به این موضوع توجهی نمی‌کنند، اما معمولا کسی که در ابتدا شروع به حرف زدن می‎کند، حرف‌هایش ناقص شنیده می‎شود. اگر زمانی که شما مشغول حرف زدن هستید؛ ذهن طرف مقابلتان همیشه درگیر این باشد که وقتی نوبت به او رسید چه بگوید، نمی‌تواند به حرف‎های دقت کند. اگر به به جای حرف زدن سعی کنید از طرف مقابلتان سوال بپرسید، باعث می‌شود او بتواند روی حرف‌های شما تمرکز بیشتری داشته باشد.

۶- خودتان را علاقه‌مند نشان دهید

چند سوال خوب در جیبتان داشته باشید! سوال پرسیدن درباره ‌زمینه و نوع کار افراد، شما را علاقه‌مند و مشتاق نشان می‌دهد. بهترین سوالات، سوالاتی هستند که نمی‎توان آنها را با “بله” و “خیر” جواب داد. مثلا:

• نقش اصلی شما در شرکت چیست؟

• چه پروژه‌هایی در دست دارید؟

• چگونه وارد این زمینه کاری شده‌اید؟

• کار کردن در این شرکت را دوست دارید؟

۷- به اصل مطلب بپردازید

توضیح درباره کارتان را با دو یا سه جمله کوتاه بیان کنید. معمولا افراد تحمل پرگویی و صحبت زیاد را ندارند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، استفاده نکردن از اصطلاحات تخصصی در طول مکالمه است. ایجاد ارتباط، کلید شبکه سازی موثر است. وقتی افراد حرف‌هایتان را درک نکنند نمی‌توانند با شما ارتباط بگیرند.

۸- یادداشت بردارید

بهترین راه برای فراموش نکردن جزئیات یک گفتگو، یادداشت‌برداری است. می‌توانید نکات مهم گفتگو با هر شخص را پشت کارت ویزیت او بنویسید. یادتان باشد هدف از شرکت در یک رویداد شبکه سازی، ارتباط با افراد مختلف است. نگهداری نکات مهم هر گفتگو می‌تواند ارتباط شما با این افراد را ساده‌تر کند.

بعد از رویداد:

۹- پیگیری

چند روز پس از پایان رویداد شبکه سازی، به همه افرادی که در طول رویداد با آنها ملاقات کردید ایمیل پیگیری (Follow Up) ارسال کنید. دقت کنید این ایمیل‌ها شخصی‌سازی شده باشند. یعنی در ایمیل ارسالی به هر فرد، به نکاتی اشاره کنید که در روز رویداد با او صحبت کردید.
مهم‌ترین ابزار برای پیدا کردن یک شغل خوب، شبکه سازی است. شبکه سازی حرفه‌ای تنها در بستر یک رویداد شبکه سازی شکل می‌گیرد. تلاش کنید مهارت‌های فردی و شغلی‎تان را افزایش دهید و آنها را در رویدادهای مرتبط با حوزه کاری خود، به دیگران عرضه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *