هرچیزی که باید قبل از حضور در DMDay 3 بدانیم (بخش دوم)

رویداد روز بازاریابی دیجیتال در دو دوره برگزار شده‌ است و سومین دوره از آن در آبان‌ماه برگزار می‌شود. اما بهتر نیست قبل از حضور در این رویداد، از محتوای دو رویداد قبلی با خبر شد؟

در “هر چیزی که باید قبل از حضور در DMDay 3 بدانیم(بخش اول) به صحبت در مورد وایرال مارکتینگ، استراتژی‌های بازاریابی، کد تخفیف و … و صحبت در مورد تجربیات شرکت‌هایی مانند ریحون، علی‌بابا و چیلیوری پرداختیم. در این مقاله در مورد مباحثی مانند همکاری در فروش(Affiliate Marketing) محتوای هوشمند و پلتفرم‌های دو سویه و غیره می‌پردازیم.

 

#DMDAY3

 

1.بازاریابی همکاری در فروش

یکی از روش‌های بازاریابی، همکاری در فروش است. (Affiliate Marketing) این نوع بازاریابی یکی از انواع قدیمی بازاریابی است. به این شکل که شخص Affiliate یک محصول را از تولید کننده گرفته و به مشتری نهایی می‌فروشد و درصدی از سود را برای خود برمی‌دارد. حمیدرضا سعادتی، مدیر بازاریابی عملکرد دیجیکالا می‌گوید که در استارآپ‌های کوچک این روش نمی‌تواند جوابگو باشد.

 

#DMDAY3

 

شرکت Zalora این سیستم را راه‌اندازی کرده است پیش‌بینی می‌کند تا 10 سال آینده(تا سال 2025) رشد 20% را به صورت سالانه تجربه کند. یکی دیگر از نمونه‌های موفق خارجی پیاده سازی سیستم‌همکاری در فروش شرکت و FlipKart است که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 30% رشد سالانه داشته باشد. همچنین آمازون نیز با پیاده سازی این سیستم رشدی 12% را تجربه می‌کند.

 

انواع همکاری در فروش:

در حال حاضر دیجیکالا به 5 روش با همکاران در فروش خود همکاری می‌کند:

 • کمیسیون هر خرید
 • کمیسیون هر کلیک
 • کمیسیون هر هزار بازدید
 • کمیسیون هر یک نفر بازدیدکننده
 • کمیسیون هر نصب

 

 

همکاران دیجی‌کالا با استفاده از ابزاری مانند بنرهای نمایشی، ایمیل مارکتینگ، فروشگاه‌های آنلاین، لینک و پست‌های شبکه‌های اجتماعی با این شرکت همکاری می‌کنند.

 

چرا سیستم همکاری در فروش:

یکی از اصلی‌ترین دلایل پیاده‌سازی این سیستم، کاهش هزینه‌های مارکتینگ بود.  هزینه‌هایی از قبیل بهینه‌سازی کانال‌ها، منابع انسانی و …

 

#DMDAY3

 

تست اولیه

برای شروع و تست این محصول، دیجیکالا از طریق ربات تلگرام شروع به جذب همکاران در فروش کرد. نتیجه‌ی این کمپین طی سه ماه:

 • جذب 127 همکاردرفروشفعال
 • 400 میلیون کمیسیون
 • 630,000 کاربر

 

 

2.محتوای هوشمند در بازاریابی:

مجتبی جوانمردی، مدیر بازاریابی میدانی موبایل سامسونگ برای شروع ارائه‌ی خود به یک مثال شخصی اشاره کرد. او با مقایسه‌ی تجربه‌ی خرید لپ‌تاپ در مرکز خرید پایتخت شروع کرد.

 • “من وارد یک مغازه شدم برای خرید لپ‌تاپ، بعد از دیدن مدل‌های مختلف، فروشنده شروع کرد به بمباران اطلاعات در مورد مشخصات هر لپ‌تاپ، بعد از چند دقیقه من گیج شده بودم و بدون اینکه چیزی بخرم از مغازه خارج شدم.”
 • “بعد از ورود من به مغازه، فروشنده ضمن خوش‌آمد گویی اطلاعاتی در مورد لپ‌تاپ مورد نظر من از من پرسید. اطلاعاتی از قبیل میزان بودجه‌ی مورد نظر من، کارهایی که با لپ‌تاپ می‌خواهم انجام دهم و … . سپس فروشنده یک لپ‌تاپ به من معرفی کرد و من آن‌ را خریدم.”

همواره ما در دنیای دیجیتال و آفلاین با محتواهای متعددی رو به رو می‌شویم. اما یک محتوای هوشمند نیازهای مشتری را درک می‌کند و با او به تبادل اطلاعات می‌پردازد. ایجاد محتوای هوشمند برای کسب و کارها امروزه تبدیل به یک ضرورت شده‌ است.

 

3.داستان همیشگی مرغ و تخم مرغ

در ادامه‌ی سخنرانی‌های روز بازاریابی دیجیتال مارکتینگ، خانوم مرجان سلیمانی، مدیر مارکتینگ تپ‌سی از چالش‌های رشد یه پلتفرم دو‌سویه صحبت می‌کند. به کسب و کارهایی که در قالب یک پلتفرم، مشتریان و کسب و کارهای را به یکدیگر وصل می‌کنند(مانند رانندگان و مسافران) پلتفرم‌های دو سویه نام دارند. چالش اصلی این پلتفرم‌ها عدم توازن در بخش عرضه و تقاضا است. این چالش باعث شده بود تا هنگامی که مسافران تپ‌سی درخواست تاکسی داشتند، هیچ راننده‌ای در نزدیکی آن‌ها وجود نداشته باشد. همچنین هنگامی که رانندگان آنلاین هستند، هیچ درخواست سفری از سمت مسافران نداشته باشند.

تیم تپ‌سی اولویت اصلی خود را جذب و نگه‌داری رانندگان قرار داد. ابزاری مانند تبلیغات محیطی، جذب حضوری، ارجاع دوستان و آشنایان، اطلاع رسانی در پلتفرم‌های آنلاین و طرح‌های تخفیفی و تشویقی از جمله ابزار جذب و نگه‌داری رانندگان در تپ‌سی است.

همچنین در سوی دیگر این پلتفرم، تپ‌سی با استفاده از تبلیغات محیطی، تبلیغات آنلاین و شبکه‌های اجتماعی، حضور در نمایشگاه‌ها و رویدادها، فعالیت‌های شراکتی، ارجاع دوستان و آشنایان و طرح‌ها تخفیفی و تشویقی باعث جذب مسافر شد.

آخر هفته‌ی رایگان با تپ‌سی:

یکی از کمپین‌های موفقی که باعث رشد بالای تپ‌سی شد، اخرهفته‌های رایگان بود. تپ‌سی با لانچ سرویس خود در هر شهر، یک کمپین آخر هفته‌ی رایگان و یا هفته‌ی رایگان راه‌اندازی کرد که خیلی به جذب مسافر و راننده در هر شهر کمک کرد.

 

4.بازاریابی BTL و کمپین‌های موفق در ایران

بازاریابی BTL و یا بازاریابی “پایین خط” به نوعی از بازاریابی گفته می‌شود که برای گروه خاصی از افراد و تمرکز بر روی سلایق آن‌ها انجام می‌شود.

بازاریابی BTL در مقابل بازاریابی ATL قرار می‌گیرد. در بازاریابی BTL ابزارهایی مانند تخفیف، کوپن و پروموشن کاربرد اصلی را دارند در حالی که ابزاری مانند بیلبورد، تبلیغات تلویزیونی و رادیو به عنوان ابزارهای ATL تلقی می‌شوند.

در این سخنرانی هوتن هاشمی از ردلاین شرکت داشت.

در اصل پارس‌آنلاین به عنوان کارفرما و شرکت ردلاین به عنوان پیمانکار با یکدیگر تجربه‌ی همکاری داشته‌اند.

هوتن در ابتدای سخنرانی در مورد نحوه‌ی شکل گیری این همکاری صحبت کرد. در ابتدای این سخنرانی در مورد اهمیت اصالت ایده‌ و دوری از تقلید کردن صحبت شد. در ادامه‌ی این صحبت‌ها ویدئو و شرح کمپین پارس‌آنلاین با شعار #پس_میشه ارائه شد.

 

بازه‌ی توجه انسان‌ها:

یکی از اتفاقاتی که با رشد صنعت دیجیتال در حال رخ دادن است، کاهش بازه‌ی زمانی توجه افراد است. در سال 2000 میزان این بازه 13 ثانیه بود. در سال 2013 این عدد به 8 ثانیه رسید و در سال 2016 این عدد به 3-5 ثانیه رسیده.

با استناد بر این آمار می‌توان نتیجه گرفت  که حتما چند ثانیه‌ی آغازین ویدئوهای تبلیغاتی باید جذاب و خیره کننده باشند.

 

5.دیوار و تجربه‌ی حضور در افغانستان

خانوم مینا جهانی، مدیر بازاریابی دیجیتال دیوار  برخلاف دیگر سخنرانان از تجربه‌ی یک شکست رونمایی کرد. دیوار یک پلتفرم دوسویه برای فروش و تبادل اجناس گوناگون است.

 

روش کسب درآمد دیوار:

 1. فروش امکاناتی به صاحبان آگهی مانند “نرده‌بان کردن تبلیغ” و “برچسب فوری” به تبلیغ دهندگان
 2. ثبت آگهی در بعضی قسمت‌ها مانند استخدام نیاز به پرداخت هزینه است

 

حضور در افغانستان:

شروع فعالیت دیوار در افغانستان از بهار 95 در شهرهای هرات، قندهار، مزار شریف و کابل آغاز شد. افغانستان 29 میلیون نفر جمعیت و 24% آن‌ها شهرنشین هستند. 5 شهر اصلی افغانستان 80% از جمعیت شهرنشین افغانستان را در خود جای داده‌اند و جمعیت باسواد افغانستان را شهرنشینان تشکیل می‌دهند.

 

 

رقیبان دیوار در افغانستان هنگام ورود به بازار سمساری‌ها، صفحات فیسبوکی و آزاد بازار بود. در ادامه هدف اصلی افزایش آگهی‌های دیوار در افغانستان بود و پاسخ به سوال اینکه آیا تامین آگهی‌گذارنده در اولویت است یا آگهی‌ بیننده؟ با توجه به اینکه آگهی درج آگهی در دیوار رایگان است و همچنین اگر محصولی وجود نداشته باشد آگهی بیننده از سایت می‌رود به همین منظور اولویت را تامین آگهی قرار دادند.  کانال اصلی تبلیغات در افغانستان فیسبوک و رادیو بود. این کمپین در 11 هفته برگزار شد و در طول این مدت میزان نرخ آگهی‌های دیوار 12 برابر، میزان دریافت اطلاعات تماس 8 برابر و همچنین 11,000 نصب اندرویدی و 4,000 نصب iOs از نتایج کمپین بود. اما مشکل اصلی در این تجربه هزینه‌ی بسیار بالای این کمپین بود که باعث شکست این کمپین شد.

 

#DMDAY3

 

6. از خلاقیت تا اثربخشی

در آخرین سخنرانی DMDay، محسن رهگذر، معاون ارتباطات خلاق دیجیتال آژانس بادکوبه ارائه داشت.  شرکت بادکوبه 20 سال است که در حوزه‌ی تبلیغات کار می‌کند و محسن رهگذر 5 سال است که به مجموعه‌ی بادکوبه اضافه شده.

به گفته‌ی وی اولین چالش در حوزه‌ی تبلیغات در مرحله‌ی اول همکاری با شرکت تبلیغات دهنده بوجود می‌آید: اینکه مشتری به دنبال چه چیزی است؟ همچنین چالش‌های دیگری مانند چالش برند، چالش‌های کانال ارتباطی و چالش‌ مخاطب در این حوزه وجود دارد.

به عقیده‌ی محسن رهگذری، اصلی‌ترین نکته که باید قبل از هرکاری به آن توجه کرد “بینش مصرف کننده” است. او با یک مثال در مورد برند Oreo شروع می‌کند که یکی از چالش‌های این برند شناخته شدن آن به عنوان “بیسکوییت برای بچه‌ها” بود و همین امر باعث می‌شد که نتوانند رشدی که می‌خواهند را داشته باشند.

یکی دیگر از مثال‌ها محصول Cif در ایران است. این محصول که یک پاک کننده‌ی چند منظوره است در دید مصرف‌کننده بعنوان پاک کننده‌ی سینک و اجاق شناخته می‌شود.

بادکوبه برای تغییر بینش مصرف‌کننده با استفاده از یک سری ویدئوهای آموزشی و تبلیغاتی با حضور خانوم شقایق دهقان به میزان 50,000,000 ایمپرشن رسید.

 

در بخش سوم “هرچیزی که باید قبل از DMDay 3 بدانیم” به صحبت در مورد مباحث کارگاه‌ها، سخنرانی‌ها و پنل‌های دومین رویداد روز بازاریابی می‌پردازیم.

 

هرچیزی که باید قبل از DMDay 3 بدانیم (بخش سوم)

One thought on “هرچیزی که باید قبل از حضور در DMDay 3 بدانیم (بخش دوم)

 1. فرزانه میگوید:

  سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  همیشه و همیشه و همیشه
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  http://barmo.ir/educational/marketing-ads/how-to-write-title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *