هرچیزی که باید قبل از حضور در DMDay 3 بدانیم (بخش سوم)

در رویداد روز بازاریابی دیجیتال یا DMDAY مدیران کسب و کارها و متخصصان و کارشناسان بازاریابی دیجیتال، در قالب سخنرانی، پنل و کارگاه به اشتراک تجربیات و آموخته‌های خود می‌پردازند. در این مقاله و مقاله‌ی بعدی به  صحبت در مورد کارگاه‌های روز اول دومین روز بازاریابی دیجیتال (DMDAY2)  می‌پردازیم.

 

برای مطالعه بخش اول این مقاله اینجا کلیک کنید

 

دومین رویداد روز بازاریابی در دو روز برگزار شد. اولین روز این رویداد همراه با کارگاه‌های بازاریابی محتوا، کارگاه eCRM، کارگاه SEO و SEM، کارگاه دیجیتال برندینگ و نقش اینفوگرافیک در بازاریابی اینترنتی و تبلیغات و اثربخشی بیشتر برگزار شد.

 

1.کارگاه بازاریابی محتوا

آرمان والی، مدیرعامل و بنیانگذار مدرس این کارگاه بود. در این کارگاه ضمن ارائه‌ی مثال‌های واقعی از کاربرد بازاریابی محتوا از 0 تا 100 بازاریابی محتوا ارائه شد.

 

مهر شما بر محتوا:

مهارت و دانش، علاقه و اشتیاق و تفاوت شما با سایرین در تولید محتوا اولین اصل موفقیت شما در بازاریابی محتوا است. در اصل این ویژگی‌ها مانند یک مهر اصالت محتوای شما نسبت به رقیبان را نشان می‌دهد.

 

#dmday3

 

استراتژی بازاریابی محتوا:

استراتژی محتوا بر روی برنامه ریزی، تولید و انتشار و ارزیابی محتوا تمرکز می‌کند. محتوا تنها نوشته نیست، بلکه تصاویر و المان‌های چند رسانه‌ای را نیز در بر می‌گیرد. با استفاده از استراتژی محتوا مطمئن می‌شویم که محتوای بدرد بخور و قابل استفاده تولید کرده ایم. همچنین با استفاده از استراتژی محتوا مطمئن می‌شویم که محتوای ما ساختار منظم دارم و به راحتی توسط کاربرانی که به دنبال آن می‌گردند پیدا می‌شود.

 

بیانیه‌ی ماموریت:

در ابتدایی‌ترین تعریف خود، بیانیه‌ی ماموریت محتوا به دنبال پاسخ به سوال “چرا”، “چه چیزی” و “چه کسی” هست. در اصل ما با پاسخ به این سوالات می‌دانیم که چرا تولید محتوا می‌کنیم، چه چیزی را به مخاطب عرضه می‌کنیم و اینکه مخاطبان ما چه کسانی هستند؟

 

#dmday3

 

یکی از بهترین مثال‌های بیانیه‌ی ماموریت متعلق به شرکت inc.com است:

” به inc.com خوش آمدید. جایی که کارآفرینان و صاحبان کسب و کار می‌توانند اطلاعات و توصیه‌ها، منابع و مطالب الهام بخش و کاربردی را برای اداره و رشد کسب و کار خود پیدا کنند.”

 

پایگاه محتوایی (هسته اولیه رسانه):

در مکانی که تمامی محتواهای کسب و کار شما ذخیره شده است پایگاه محتوایی می‌گویند. در اصل شما با ساخت این پایگاه محتوایی هسته‌ی اولیه‌ی یک رسانه را در دست دارید.

 

برای ایجاد یک پایگاه محتوایی:

 • یک نوع محتوا تولید کنید( مثلا آموزشی، سرگرمی و …)

 • یک پلتفرم( اینستاگرام، وب‌سایت، مجله و …)

 • ارائه مداوم منظم محتوا: یکی از مهمترین مراحل ایجاد پایگاه محتوایی و جذب و نگه‌داری مخاطبان است.

 • مدت زمان زیاد

 

مثال:

وبسایت چطور با بیانیه‌ی ماموریت “مرجع آموزشی تمام ایرانیه در زمینه رشد و توسعه فردی، کسب و کار و موفقیت و ارائه حرفه‌ای‌ترین مقالات روز دنیا” با تولید مقالات آموزشی در وبسایت خود تبدیل به یکی از پایگاه‌های محتوایی آموزشی در بین ایرانیان شده است.

 

درو کردن اطلاعات مخاطبان:

یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام تولید محتوا به آن توجه کرد جمع‌آوری اطلاعات مخاطبان است. مزیت اصلی این کار ایجاد پایگاهی برای دسترسی به مشتریان است. از جمع‌آوری آدرس ایمیل گرفته تا آدرس شبکه‌های اجتماعی.

 

تنوع بخشیدن به نوع محتوا

برای اینکه محتوای شما بیشتر دیده شود و همچنین مخاطبین بیشتری جذب خود کند، نیاز به تنوع در محتوا وجود دارد. روش‌های متفاوتی برای ایجاد محتواهای متنوع وجود دارد:

شخصی:

 • بلاگ
 • کتاب
 • سخنرانی

سازمانی:

 • وبسایت
 • مجله
 • گرد هم آیی

 

برای مثال وبسایت ساناز سانیه در قابل اپلیکیشن، وبسایت و در شبکه‌های اجتماعی و همچنین کتاب و همایش به تولید محتوای متنوع می‌پردازد.

از نمونه شرکت‌های خارجی نیز شرکت ردبول با ایجاد برنامه‌های تلویزیونی، محتوای پرینت شده، تولید اپلیکیشن موبایل و موزیک و … و همچین حضور در فضای آنلاین به تولید انواع محتوا می‌پردازد.

 

کسب درآمد

در مرحله‌ی بعدی شما نیاز دارید تا از وبسایت و محتوای تولیدی خود کسب درآمد کنید. برای این کار لازم است شما کمینه میزان مخاطب(MVA) را محاسبه کنید. به آن معنا که شما چه تعداد مخاطب نیاز دارید تا بتوانید تبلیغ و یا محصولی را بفروشید.

در مرحله‌ی بعد شما با تنظیم مدل درآمدی بازاریابی رسانه‌ی خود می‌توانید راه‌های کسب درآمد از محتوای خود را پیدا کنید.

 

فرآیند تولید محتوا:

در مرحله‌ی اول شما باید در مورد انواع محتوایی که می‌توانید تولید کنید ایده پردازی کنید.

در مرحله‌ی بعدی با استفاده از اصول سئو نیاز بازار را می‌سنجید

سپس بعد از نوشتن و ویرایش مطلب خود اقدام به انتشار آن می‌کنید و در هر مرحله سعی بر بهبود فرآیند آن می‌کنید.

 

 

2.کارگاه eCRM

کارگاه بعدی دومین رویداد روز بازاریابی دیجیتال در مورد مدیریت الکترونیک روابط مشتریان و اهمیت آن برای کسب و کارها بود. زهرا رسار، مدیر بازاریابی PayPing  تدریس کننده‌ی این کارگاه بود.

 

مدیریت الکترونیک روابط مشتریان (eCostumer Relationship Management)

مدیریت الکترونیک روابط مشتریان تشکیل شده از تمامی اصول مدیریت روابط مشتریان با استفاده از فضایی مانند اینترنت است. مدیریت الکترونیک روابط مشتریان دربرگیرنده‌ی تمامی شکل‌های مدیریت روابط مشتریان با استفاده از فناوری اطلاعات است. در این روش سازمان با بکارگیری از فناوری اطلاعات اقدام به ادغام منابع داخلی و خارجی بازاریابی سازمان برای درک و ارضای نیاز‌های مشتریان می‌کند. در مقایسه با روش‌های سنتی مدیریت روابط مشتریان، eCRM باعث کارایی و بهبود برقراری ارتباط با مشتریان می‌شود.

 

استراتژی‌های مدیریت الکترونیک روابط مشتریان

زمانی که یک سازمان اطلاعات مشتریان را در تمامی بخش‌های ادغام می‌کند سه بخش در استراتژی‌های eCRM ایجاد می‌شود:

 1. عملیاتی: بعلت اشتراک‌گذاری اطلاعات، این پروسه در کسب و کارها باعث می‌شود که نیازهای مشتریان در اولویت قرار گیرد. این کار باعث می‌شود در مورد یک موضوع چندین بار با مشتری تماس گرفته نشود و مزاحمت ایجاد نشود.
 2. تحلیلی: تحلیل به کسب و کار این امکان را می‌دهد تا روابط طولانی مدتی با مشتریان برقرار کند
 3. همکاری: بخاطر بهبود ارتباطات، بخش‌های مختلف شرکت می‌توانند با عملکرد بهتری به همکاری با یکدیگر بپردازند.

 

3.کارگاه بازاریابی جستجو(SEO و SEM)

علیرضا پیر، متخصص دیجیتال مارکتینگ در این کارگاه در مورد پروسه و روش‌های بازاریابی و بهبود موتورهای جستجو صحبت می‌کند.

 

بهبود موتور جستجو

بهبود موتور جستجو(SEO) به پروسه‌ای گفته می‌شود که در آن میزان و کیفیت ترافیک وب سایت با نشان دادن وب سایت خود در نتایج موتورهای جستجو افزایش می‌یابد.

در اصل سئو به معنای بهبود ترافیک رایگان(نتیجه‌ی ارگانیک) یک وب سایت بدون پرداخت هزینه برای ترافیک است.

در اصل یک استراتژی موفق سئو 7 مرحله دارد:

 1. دسترسی پذیری توسط موتورهای جستجوی
 2. محتوایی که پاسخ‌گوی جستجوی کاربران باشد
 3. تمرکز بر کلمات کلیدی برای جذب موتورهای جستجو و کاربران
 4. تجربه‌ی کاربری خوب
 5. محتوای با کیفیت و قابل اشتراک گذاری
 6. تیترها، لینک‌ها و توضیحات
 7. توضیحات برگه‌ها و نتایج برای بهتر دیده شدن در صفحه‌ی نتایج

 

ابزار تحقیق کلمات کلیدی

برای اینکه بدانیم چقدر ممکن است یک کلمه‌ی کلیدی باعث ایجاد ترافیک در وبسایت ما شود، ابزارهایی وجود دارد که این کار را انجام می‌دهند:

 

بازاریابی موتورهای جستجو(SEM)

در گذشته بازاریابی موتورهای جستجو در برگیرنده‌ی تمامی فعالیت‌های خرید ترافیک و بهبود موتورهای جستجوی بود. اما با گذشت زمان این عبارت در صنعت تنها مختص فعالیت‌هایی که با پرداخت هزینه موجب ترافیک در وبسایت می‌شوند شده است.

 

همچینین شما می توانید مقاله مرتبط   4 مزیت مهم استفاده از بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) را مطالعه کنید

فعالیت‌های بازاریابی موتورهای جستجو

 • تبلیغات در نتایج
 • تبلیغ در موتورهای جستجو با پرداخت پول
 • پرداخت به ازای هر کلیک(PPC) که گاهی اوقات تماس به جای کلیک محاسبه می‌شود.
 • پرداخت به ازای هر 1,000 بازدید(CPM)

 

بازاریابی موتورهای جستجو برای مبتدیان

گوگل ادوردز با اختلاف یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌های بازاریابی جستجو است. در رده‌ی بعدی پلتفرم تبلیغات بینگ قرار دارد که میزانی از حجم تبلیغات را نیز در یاهو نمایش می‌دهد.

 

4.تبلیغات آنلاین و اثربخشی بیشتر

مروارید بخش‌زاده، مدیر ارتباطات با مشتریان یکتانت در مورد روش‌ها و استراتژی‌هایی که به اثربخشی تبلیغات کسب و کارها کمک می‌کند توضیح می‌دهد.

 

اثربخشی تبلیغات آنلاین:

امروزه زمانی که صحبت از تبلیغات می‌شود، در 90% مواقع افراد در مورد تبلیغات آنلاین صحبت می‌کنند. ثابت شده که تبلیغات آنلاین هم برای کسب و کارهای کوچک و هم کسب و کارهای بزرگ بسیار پرسود است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که حدود 95% درآمد کل گوگل از طریق تبلیغات آنلاین تامین می‌شود. به طور میانگین به یک شخص 1,700 بنر در ماه نشان داده می‌شود اما تنها نیمی از آن‌ها را او می‌بیند.

کسب و کارها با حذف تبلیغات غیر قابل دیده شدن توانسته‌اند 31% سود بیشتری داشته باشند. همچنین تنها 8% از کل کاربران اینترنت 85% از کلیک بر روی کل تبلیغات اینترنتی را انجام می‌دهد.

گفته میشود کلاهبرداری و ترافیک غیر انسانی تنها 4% الی 11% ترافیک وبسایت‌ها را تشکیل می‌دهد.

 

روش‌های تبلیغات آنلاین اثربخش:

 1. تبلیغ در موتورهای جستجو:

یکی از روش‌های پرطرفدار تبلیغ در اینترنت SEM است. ابزار اصلی این کار نیز Google AdWords است. یکی از مزیت‌های اصلی این نوع تبلیغات این است که با استفاده از پرداخت هزینه می‌توان جایگاه وب سایت در نتایج جستجو را بهبود داد.

 1. تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی:

با توجه به حجم عظیم کاربران شبکه‌های اجتماعی، یکی از اصلی‌ترین و اثربخش‌ترین روش‌های تبلیغات آنلاین، شبکه‌های اجتماعی است. این پلتفرم‌های خود دارای ابزارهای تبلیغات نیز هستند.

 1. بنر:

یکی از روش‌های معروف تبلیغات آنلاین بنرها هستند. در این روش جایگاه بنر، شکل، سایز و طراحی وب سایت بسیار مهم است. در پلتفرم‌ تبلیغات گوگل شما می‌توانید در وبسایت‌های زیادی بنر خود را نمایش دهید.

 1. پاپ-آپ:

با اینکه در بین کاربران اینترنت زیاد محبوب نیست، اما اکثر ما یکی از تبلیغات این چنینی را تا بحال بر روی آن کلیک کرده‌ایم. با این حال در استفاده از این روش باید بسیار مراقب بود تا باعث آزار مخاطبان نشویم

 1. تبلیغات در وبلاگ

این یک روش غیر مستقیم در تبلیغات است. شما در وبلاگ‌های مختلف و پرطرفدار می‌توانید با قصه‌سرایی و تولید محتوا با برند خود باعث ایجاد ترافیک و مشتری برای کسب و کار خود شوید.

 1. تبلیغات موبایلی:

در این روش ممکن است ابزارهایی مانند پلتفرم تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، گوگل ادز و … استفاده شود. اما نکته‌ای که لازم است به آن توجه کنیم این است که کاربران به همان شکلی که از کامپیوتر استفاده می‌کنند، از گوشی‌های هوشمند استفاده نمی‌کنند. در نتیجه ما نیاز داریم تا محتوای و نوع تبلیغات را بر اساس ویژگی‌های گوشی‌های هوشمند و کاربرات آن‌ها انتخاب کنیم.

 1. تبلیغات ایمیلی:

این نوع از تبلیغات سال‌هاست که در فضای آنلاین طرفداران زیادی دارد. اما برای اینکه تبلیغات ایمیلی اثربخشی داشته باشیم لازم است تا بدانیم روزانه صدها ایمیل کاربران دریافت می‌کنند و بیشتر از 2 ثانیه ممکن است برای اینکه یک ایمیل را پاک کنند وقت نگذارند.

برای همین شما باید در ایمیل خود تبلیغات و پیشنهادات خود را به صورت روزانه در شکلی دوستانه همراه با پیامی با ارزش برای کاربران ارسال کنید تا کاربران سعی بر پاک کردن آن‌ها نکنند.

 1. تبلیغات ویدئویی

ویدئو روز به روز پرطرفدارتر می‌شود. همچین ویروس‌وار شدن ویدئوها روز به روز رو به افزایش است. شبکه‌های اجتماعی ویدیو مانند آپارات و یوتیوب نیز ابزارهای خوبی برای بازاریابی ویدئو شما ارائه می‌هند.

 1. ریتارگتینگ:

یکی از بهترین تکنیک‌های بازاریابی اینترنتی ریتارگتینگ است. این روش تنها یک شکل تبلیغات نیست بلکه یک ویژگی خوب است که با کمک آن می‌توان پیام‌هایی شخصی سازی شده را به افرادی که قبلا به وبسایت شما سر زده‌اند اما چیزی نخریدند نشان داد.

 

#dmday3

 

در بخش چهارم از “هر چیزی که باید قبل از حضور در DMDay 3 بدانیم” به صحبت در مورد دیجیتال برندینگ، نقش اینفوگرافیک در بازاریابی دیجیتال و دیگر مباحثی که در روز اول دومین رویداد روز بازاریابی دیجیتال ارائه شد می‌پردازیم.

همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد رویداد روز بازاریابی دیجیتال (DMDAY) به وبسایت DMDAY.IR مرجعه کنید

 

هرچیزی که باید قبل از حضور در DMDay 3 بدانیم(بخش چهارم)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *