هرچیزی که باید قبل از حضور در DMDay 3 بدانیم (بخش چهارم)

#DMDAY3

در رویداد روز بازاریابی دیجیتال یا DMDAY مدیران کسب و کارها و متخصصان و کارشناسان بازاریابی دیجیتال، در قالب سخنرانی، پنل و کارگاه به اشتراک تجربیات و آموخته‌های خود می‌پردازند. در چهارمین بخش از سری مقالات هرچیزی که باید قبل از حضور در DMDAY 3 بدانیم در مورد کارگاه‌ها و پنل‌ها و سخنرانی‌های اولین روز رویداد روز بازاریابی دیجیتال 2 صحبت می‌کنیم.

 

#DMDAY3

 

کارگاه دیجیتال برندینگ

در کارگاه دیجیتال برندینگ، مدرس این کارگاه، خانوم مونا مظاهری، بنیانگذار مارکت گرافی، ضمن ارائه‌ی اصول اولیه‌ی برندینگ دیجیتال، به روش‌های پیاده سازی آن نیز اشاره کرد.

 

برندینگ دیجیتال

برندینگ دیجیتال یک تکنیک مدیریت برند است که با استفاده از اینترنت و دیجیتال مارکتینگ به توسعه‌ی برند در فضای اینترنت می‌پردازد. بر خلاف بازاریابی دیجیتال، برندینگ سعی می‌کند تا ارتباطی بین مصرف کننده و محصول و خدمات ایجاد کند. این کار باعث می‌شود تا تشخیص برند در فضای دیجیتال صورت بگیرد. برای این کار لازم است چهار نکته را در نظر داشته باشیم:

 • ایجاد داستان برند دیجیتال
 • خلاقیت در رسانه‌ و بازاریابی دیجیتال
 • استفاده از کانال‌های دیجیتال و تولید محتوا بر اساس داده‌های مصرف کنندگان و عادت‌های آن‌ها
 • ایجاد روابط دیجیتال

 

برندینگ دیجیتال چه تفاوتی با بازاریابی دیجیتال دارد؟

گاهی اوقات ممکن است افراد این دو کلمه را اشتباها به جای یکدیگر بکار ببرند. بازاریابی دیجیتال بیشتر در مورد نشان دادن یک محصول و خدمت و خوبی‌های آن است در حالی که در برندینگ دیجیتال این کار کمتر انجام می‌شود. در برندینگ دیجیتال به جای تمرکز بر روی یک محصول، در مورد خوبی‌ها و ارزش‌های یک شرکت صحبت می‌کند.

 

برندینگ چیزی هست که بعد از اینکه محصول شما جایگزی و یا متوقف می‌شود به جا می‌ماند. برندینگ دیجیتال اولین چیزی است که هنگام خرید در ذهن مشتری می‌آید و همچنین اولین چیزی است که وقتی به شما نیاز دارد به فکرش می‌آید.

در اصل برندینگ دیجیتال یک نوع استراتژی بازاریابی بلند مدت است. برندینگ دیجیتال در مورد ساخت هویت برند با استفاده از استراتژی‌ و برنامه‌ریزی دیجیتال است.

 

کارگاه نقش اینفوگرافیک در بازاریابی دیجیتال

مدرس این کارگاه، اقای منصور میرطاهری بنیانگذار و مدیرعامل شرکت اینفوگرافیکس ایران از صحبت در مورد نقش اینفوگرافیک در کسب و کار و نکاتی که باید در مورد آن بدانیم اشاره کرد.

 

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک یک روش ارائه اطلاعات، داده و دانش از طریق ابزارهای بصری است. اینفوگرافیک‌ها چند سالی است که محبوبیت دارند اما در چند ماه اخیر به عنوان یک راه “امن” برای بهبود سئو استفاده می‌شوند.

اینفوگرافیک‌ها راهی بسیار عالی برای تعامل با مخاطب و جذب خواننده هستند چرا که بسیار به اشتراک گذاشته می‌شوند. یک اینفوگرافیک با کیفیت در سراسر شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های مربوط به اشتراک گذاشته می‌شود. در نتیجه این لینک سازی به سئو کسب و کار شما کمک می‌کند.

اما جدا از سئو، اینفوگرافیک‌ها یک ابزار عالی برای ساخت آگاهی از برند و ارسال یک پیام خاص به مخاطبان است. مصرف‌کنندگان نمی‌خواهند اطلاعات زیادی را بخوانند همچنین اکثر انسان‌ها اطلاعات بصری را بهتر به خاطر می‌سپارند. کسب و کارها با استفاده از اینفوگرافیک‌ها می‌توانند با بازار هدف خود تعامل کنند و بازگشت سرمایه‌ای برای تولید و انتشار اینفوگرافیک هزینه کرده‌اند را بدست آوردند.

 

همچینین شما می توانید مقاله ۷ مرحله مهم برای موفقیت یک کمپین بازاریابی را مطالعه کنید

ویژگی‌های یک اینفوگرافیک موفق

منحصر بفرد بودن: بسیاری از اینفوگرافیک‌ها شبیه به یکدیگر هستند برای همین مصرف‌کنندگان قرار نیست اینفوگرافیک شما را اگر شبیه به 2,346 اینفوگرافیک قبلی باشد مطالعه کند. بسیاری از قالب‌های آماده اینفوگرافیک در اینترنت وجود دارد که المان‌های اصلی‌ای که باعث جذب مخاطب می‌شود را ندارند. برای همین استفاده از قالب آماده ممکن است کم هزینه‌تر باشد ولی در پایان دیگر رسانه‌ها و کاربران بخاطر تکراری بودن شکل و شمایل اینفوگرافیک شما، هیچ تعاملی با آن نخواهند داشت.

سادگی: یکی از چالش‌های تولید یک اینفوگرافیک خوب این است که به همان اندازه که جذابیت بصری دارد، ساده باشد. اگر المان‌های زیادی استفاده کرده باشید، مخاطبان تمرکزشان را از دست می‌دهند و پیامی که می‌خواهید به آن‌ها برسانید را دریافت نمی‌کنند.

خلاقیت: این مرحله‌ای است که طراحی نقش اصلی را بازی می‌کند. اگر اینفوگرافیک شما مخاطب را میخکوب کند باعث می‌شود قبل از اینکه به پایان اینفوگرافیک برسد آن‌ را برای دوستان و آشنایان خود بفرستند. یادتان باشد که تنها طراحی تعیین کننده نیست و محتوا و پیامی که می‌خواهید انتقال دهید نیز باید همسو باشد.

نوشته کمتر، تاثیر بیشتر: هدف اینفوگرافیک این است که با استفاده از یک رسانه تصویری مخاطب جذب کند و تعامل ایجاد کند. اگر نوشته‌های اینفوگرافیک بیش از حد باشد، این جذابیت و تعامل از دست می‌رود. شما می‌خواهید که خوانند تنها با یک نگاه بخواهد که “بیشتر مطالعه” کند.

سادگی در اشتراک گذاری: اینفوگرافیک‌ها مهمترین مزیتی که ارائه می‌دهند اشتراک گذاشته شدن در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌ها هست. پس اگر شما محتوای خود را به شکلی ارائه ندهید که به سادگی قابل اشتراک گذاری باشد این مزیت را از دست داده‌اید. پس بسیار مهم است که اینفوگرافیکی که تولید می‌کنید به سادگی قابل اشتراک گذاری باشد. وجود دکمه‌های اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی و وجود ابزارهای اشتراک‌گذاری در وبسایت شما بسیار مهم است. همچنین اشتراک‌گذاری این لینک باعث می‌شود تا بک‌لینک برای وب‌سایت شما ساخته شود و سئو شما بهبود پیدا کند.

 

پنل؛ پارامترهای تبلیغات مدرن در شبکه‌های تبلیغاتی

پنل آغازین دومین رویداد روز بازاریابی دیجیتال با موضوع “پارامترهای تبلیغات مدرن در شبکه‌های تبلیغاتی” برگزار شد.

 

تکنولوژی‌های تبلیغاتی(Ad Tech) چیست؟

کلمه‌ی “اد تک” که کوتاه شده‌ی Advertising Technology است در مورد انواع مختلف تحلیل‌ها و ابزارهای دیجیتالی که در تبلیغات استفاده می‌شود صحبت می‌کن. صحبت در مورد تکنولوژی‌های تبلیغاتی عموما حول سیستم‌های گسترده و پیچیده‌ای که برای هدایت تبلیغات به افراد و مخاطبین هدف خاص می‌گردد.

 

شبکه‌ی تبلیغاتی(Ad Network) چیست؟

زمانی که انتشارات پرینتی شروع به مهاجرت به فضای دیجیتال کردند، به اولین چیزی که بر خوردند تولید درآمد بود، بنابراین به مدل اولیه‌ی درآمدی خود بازگشتند که تبلیغات بود.

شبکه‌ی تبلیغاتی یک پلتفرم فناوری محور است که به عنوان یک بنگاه بین منتشرکنندگان تبلیغات و تبلیغات دهندگان ارتباط برقرار می‌کند.  شبکه‌های تبلیغاتی جزو اولین بخش‌های ایجاد شده در فناوری تبلیغات در سال 1990 بودند. امروزه نیز شبکه‌های تبلیغاتی به ماموریت خود ادامه می‌دهند: کمک به تبلیغات‌چی‌ها برای پیدا کردن فضای خالی برای تبلیغ در انتشارات مختلف.

اگرچه انتشار داریم که شبکه‌های تبلیغاتی در تمامی رسانه‌ها(تلویزیون، رادیو، روزنامه و …) خدمات ارائه کنند اما حوزه‌ی کاری آن‌ها تنها مختص تبلیغات آنلاین است.

 

شبکه‌های تبلیغاتی در ایران:

در ایران شرکت‌هایی مانند تپسل در موبایل و یکتانت و ادرو خدمات شبکه‌های تبلیغاتی ارائه می‌دهند. یکی از نکات مهمی که در این پنل شاراه شد پارامتر‌های اصلی در تبلیغات مدرن بود.

به عقیده‌ی علی جعفری هم‌بنیانگذار ادرو، مهمترین پارامترها CPC و CPM هستند که به ترتیب هزینه‌ی هر کلید و هزینه‌ی هر هزار بازدید است. وقتی که کسب و کارها پارامترهایی مانند هزینه بر اساس سفارش  یا سفر CPO و CPR را از شبکه‌های تبلیغاتی بخواهند، باعث ایجاد کلاهبرداری(fraud) در این سیستم‌ها می‌شود.

 

 

اقیانوس آبی AdTech

محمدرضا فرحی، بنیانگذار آکادمی چرخ از وسعت حوزه‌ی تکنولوژی‌های تبلیغات و ساز و کار این صنعت صحبت می‌کند.

 

تاریخچه‌ی تکنولوژی تبلیغات

اگر نگاهی به گذشته‌ی این صنعت داشته باشیم، آن وقت بهتر می‌توانیم در مورد اتفاقاتی که در این حوزه می‌افتد صحبت کنیم.

 • سال 1994: تولد تبلیغات بنری
 • سال 1994: کوکی‌ها
 • سال 1995: جاوا اسکریپت
 • سال 1995: پیدایش شبکه‌های تبلیغاتی
 • سال 1998: پاپ‌آپ و پاپ آندر
 • سال 2000: اد وردز
 • سال 2006: شبکه‌های تبلیغاتی موبایل
 • سال 2007: تبلیغات شبکه‌های اجتماعی
 • سال 2007 به بعد: پیدایش تبادل تبلیغات و قیمت‌گذاری لحظه‌ای

 

چیزی که بسیار قابل مشاهدست این است که شرکت‌ها گرایششان از تبلیغات ایستا به تبلیغات برنامه نویسی شده تغییر کرده. تبلیغات برنامه‌ نویسی شده مانند یک سلاح پرقدرت در جیب بازاریابی‌های مدرن هستند. نیاز به ساخت تبلیغ‌های هدف‌مند، شخصی‌سازی شده و جذاب باعث کشف شدن تبلیغات برنامه‌نویسی شده است.

 

این اکوسیستم بازیگرهای زیادی دارد. برای اینکه بدانیم چگونه این سیستم کار می‌کند باید با هر نقش و وظایف آن آشنا شویم:

 • کاربر که وبگردی می‌کند
 • منتشر کننده که صاحب آن صفحه است و تولید محتوای آن وب‌سایت را انجام می‌دهد
 • تبلیغات دهنده که می‌خواهد توجه کاربر را با قرار دادن تبلیغ خود در وبسایت منتشر کننده جذب کند.

 

اما تولید و انتشار تبلیغات به این سادگی نیست. این قسمت نیز بازیگران زیادی دخیل هستند:

 • آژانس تبلیغاتی: آ‌ن‌ها کارهای خرید رسانه را به جای تبلیغات دهندگان انجام می‌دهند.
 • پلتفرم سمت تقاضا: به مشتریان تبلیغات این امکان را می‌دهد که در رسانه‌های مختلف تبلیغ بخرند
 • شبکه‌های تبلیغاتی: همانند دلالی بین گروهی از منتشر کنندگان و تبلیغات دهندگان
 • تبادل تبلیغ: یک فروشگاه که به تبلیغات دهندگان و منتشر کنندگان این امکان را می‌دهد تا فضای تبلیغاتی خرید و فروش کنند.
 • پلتفرم سمت عرضه: این پلتفرم‌های باعث می‌شوند تا منتشر کنندگان به تقاضای شبکه‌های مختلف دسترسی داشته باشند

 

 

#DMDAY3

در تصویر بالای نمایی کلی از اکوسیستم تکنولوژی تبلیغات را می‌بینید.

 

در بخش پنجم از سری مقالات “هر چیزی که باید قبل از حضور در DMDAY 3 بدانیم” به صحبت در مورد استراتژی‌های رقابتی، اینفلوئنسر مارکتینگ و تجربه‌ی اسنپ کیو می‌پردازیم.

 

هرچیزی که باید قبل از حضور در DMDAY 3 بدانیم(بخش آخر)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *