هرچیزی که باید قبل از حضور در DMDay 3 بدانیم(بخش آخر)

در رویداد روز بازاریابی دیجیتال مدیران کسب و کارها و متخصصان و کارشناسان بازاریابی دیجیتال، در قالب سخنرانی، پنل و کارگاه به اشتراک تجربیات و آموخته‌های خود می‌پردازند. در این مقاله به صحبت در مورد بخش دوم از ارائه‌ها و پنل‌های آخرین روز رویداد روز بازاریابی دیجیتال می‌پردازیم.

برای مطالعه بخش اول این مقاله کلیک کنید

با ما همراه باشید تا در این ارائه به صحبت در مورد موضوعاتی مانند استراتژی‌های رقابتی بازاریابی، بازاریابی محتوا، بازاریابی ویدئویی و دیگر موضوعات مطرح شده در دومین رویداد روز بازاریابی دیجیتال بپردازیم.

 

استراتژی‌های رقابتی بازاریابی

استراتژی رقابتی در اصل به معنای یک برنامه‌ی بلند مدت برای یک شرکت به منظور غلبه بر رقیبان در یک صنعت رقابتی است. هدف اصلی آن ایجاد یک حالت تدافعی در صنعت و افزایش میزان بازگشت سرمایه(ROI) است.

این نوع استراتژی‌ها هنگامی کاربرد دارد که در یک صنعت رقیبان زیادی وجود دارد و محصولات قابل عرضه بسیار مشابه هستند. برای مثال بلیت هواپیما.

 

مایکل پورتر استراتژی‌های رقابتی را به چهار دسته تقسیم می‌کند:

 1. رهبری هزینه‌ها: تمرکز اصلی شرکت آوردن هزینه‌های تولید به پایین‌ترین میزان است.
 2. رهبری متفاوت: در این استراتژی تمرکز بر متفاوت بودن شرکت از رقیبان است.
 3. تمرکز بر هزینه‌ها: شرکت با تمرکز بر بخشی از مشتریان سعی می‌کند تا قیمت‌ها را پایین نگه دارد
 4. تمرکز بر متفاوت بودن: با این استراتژی، شرکت سعی می‌کند خود را از یک یا دو رقیب متفاوت نشان دهد. این کار نیز در یک بخش از مشتریان انجام می‌شود.

 

جزئیات مهم در موفقیت با بازاریابی محتوا

امروزه بازاریابی محتوا (Content Marketing) یکی از مهمترین بخش‌های یک کسب و کار است. اما برای اینکه از رقیبان خود بتوان جلو افتاد نیاز است که به یک سری جزییات مهم در بازاریابی محتوا توجه شود:

 1. جلوه‌های بصری را در اولویت قرار دهید: ممکن است محتوای شما همین حالا نیز تصاویر داشته باشد. اما لازم است در استراتژی خود جلوه‌های بصری از قبیل فونت، رنگ‌ها و تصاویر را در اولویت قرار دهید. خواننده‌ها نه تنها عاشق تصاویر جذاب هستند بلکه زمانی که یک مخاطب تنها در حال مرور سطحی مطالب است می‌تواند جذب تصاویر شود و شروع به خواندن محتوای شما کند.
 2. محتوای پایه تولید کنید: محتوای پایه می‌تواند ارزش برنامه‌ی بازاریابی محتوای شما را ارتقا دهد. اما محتوای پایه چیست؟ در اصل محتوای پایه محتوایی است که به شکلی عمیق‌تر به بررسی یک موضوع می‌پردازد. دستورالعمل‌ها و کتاب‌های الکترونیک باعث ایجاد ارزش چشمگیر برای مخاطبان شما می‌شود.
 3. بهبود محتوا: یکی از کارهای اصلی در بازاریابی محتوا تولید محتوای با کیفیت است. اما بخشی دیگر که باید به آن توجه داشت بهبود محتوا برای موتورهای جستجو است. با بهبود محتوای خود می‌توانید جایگاه خود را در صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو بالاتر ببرید.
 4. انتخاب معیارهای قابل تصمیم گیری: انتخاب معیار درست برای بررسی عملکرد محتوا مهم است. اما باید معیاری را انتخاب کنید که بتوانید بر اساس آن تصمیم بگیرید. معیارهایی که تاثیر مستقیم بر روی کسب و کار شما دارند.
 5. حواستان به روند جستجوها باشد: یک استراتژی بازاریابی محتوا باید بتواند با دیگران رقابت کند و با آخرین روندهای محبوب جستجو خود را سازگار کند.

برای مطالعه مقاله تولید محتوا | 12 ویژگی لازم یک آژانس تولید محتوا کلیک کنید

 

ویدئو، ویدیو وایرال شدنیه یا وایرال کردنی!

هوتن هاشمی از تیم ردلاین در این ارائه در مورد اهمیت کیفیت یک محتوا صحبت کرد. زمانی که یک ویدیوی با کیفیت تولید شود دیگر نیازی به هزینه‌های بالا برای دیده شدن ویدئو نیست. در ادامه او به روش‌های تولید محتوای با کیفیت اشاره کرد:

 1. انتخاب صحیح رسانه: محتوای تولیدی باید سازگار با رسانه‌ی مورد انتشار باشد. برای مثال تبلیغ تلویزیونی را نمی‌توان در اینستاگرام وایرال کرد
 2. ورودی‌های بیشتر: هرچه در ساخت ویدئو ورودی‌های بیشتری وجود داشته باشد باعث می‌شود ویدئو کاملا عضوی از برند شما شود. برای مثال ورودی‌های ساخت تبلیغ ویدئو Audi سازگاری در هر شرایط، ماشین مورد علاقه‌ی اسکی‌بازان و نشان‌دادن کشور‌هایی که نیاز به افزایش فروش در آن کشورها وجود دارد
 3. تنظیم دستورالعمل: قبل از ساخت ویدئو کارفرما باید سازنده را هدایت کند نه بعد از اتمام مراحل ساخت
 4. تیم متخصص: برای تولید محتوایی که قابلیت ویروس‌وار شدن را دارد شما نیاز به یک تیم متخصص دارید.
 5. رعایت زمان جذب: 1 تا 3 ثانیه اول ویدیو باید جذاب باشد
 6. از سر به ته فکر کردن: به جای اینکه به شکلی سنتی به یک مسئله نزدیک شوید سعی کنید به شکلی خلاقانه آن مسئله را نشان دهید و اول در مورد نتایج یک چالش صحبت کنید و بعد به سراغ طرح آن چالش بروید.

 

یک کمپین ویدئو مارکتینگ جذاب

ابراهیم زندی مدیر بازاریابی استودیو کلاکت در این ارائه از مشکلات و نکاتی که هنگام ساخت یک ویدئو نیاز است که به آن توجه کنیم صحبت می‌کند.

 1. سلیقه مخاطب در مقابل سلیقه‌ی برند: یکی از مشکلات تولید کنندگان محتوا ایجاد تعادل بین این دو عامل است. همواره برندها سعی می‌کنند که بدون در نظر گرفتن سلیقه‌ی مخاطبان محتوا تولید کنند که باعث می‌شود بازخورد خوبی از آن نگیرند.
 2. کمبود بودجه: اگر هنگام اجرای یک کمپین ویدئو مارکتینگ، یک برند اولویت پایینی برای کیفیت تولید محتوا داشته باشد طبیعتا نمی‌تواند خروجی خوبی از آن کمپین بگیرد.
 3. زمان کم: برندها نیاز دارند تا با برنامه ریزی قبلی به تیم تولید محتوا سفارش دهند. هرچه به تیم تولید محتوا زمان کمتری داده شود، آن‌ها نیز زمان کمتری برای ایده پردازی و تدوین دارند و باعث کاهش کیفیت محتوای برند می‌شود.
 4. اصرار برندها: گاهی اوقات برندها بدون در نظر گرفتن تحقیقات بازاریابی اصرار به تولید ایده‌ای دارند که در نهایت باعث می‌شود بازخورد خوبی از آن نتوانند بگیرند.

همچنین میتوانید مقاله بازاریابی ویدئویی موفق | بایدها و نبایدهای یک استراتژی بازاریابی ویدئویی را مطالعه کنید.

 

یادگیری ماشین و تاثیرات آن در دیجیتال مارکتینگ

پیمان فخاریان، مدیرعامل یکتانت در این ارائه در مورد نقش یادگیری ماشین در دیجیتال مارکتینگ صحبت می‌کند. یکتانت در حال حاضر با استفاده از یادگیری ماشین می‌تواند تبلیغات شخصی سازی شده به مخاطبان را بر اساس به عوامل زیر نشان دهد.

 1. خواندن محتوای متنی وب‌سایت: یکتانت با مطالعه محتوای متنی وب‌سایت می‌تواند موضوع هر صفحه را درک کند و تبلیغات متناسب با این صفحه را نمایش دهد.
 2. خواندن تصویر: با درک تصاویر می‌تواند تصاویر مربوط به آن تصویر را به صورت خودکار تولید و نمایش دهد.
 3. دانستن کاربران: این موضوع به دو بخش علاقه مشتری و قصد مشتری تقسیم می‌شود. اینکه شما علایق یک کاربر را درک کنید؛ مثلا این شخص هرروز اخبار ورزشی مطالعه می‌کند و همچنین اینکه آیا مشتری به دنبال خرید عطر است باعث می‌شود بتوان تبلیغات هدفمندی را به او نشان داد.

به نقل از پیمان فخاریان: در آینده ابزار یکتانت می‌تواند رفتار کاربران را نیز یاد‌بگیرد و به آن‌ها تبلیغات هدفمندتر و پربازده‌تری نمایش دهد.

 

پنل اخبار و نوآوری‏‎ها از دیجیکالا

در این پنل علی جعفری بنیانگذار ادرو، حمیدرضا سعادتی مدیر بازاریابی عملکرد دیجی‌کالا و پویا کندری به عنوان گرداننده پنل حضور داشتند. در این پلن ضمن ارائه جدیدترین تلاش‌های دیجیکالا و ادرو برای پیاده سازی شبکه تبلیغاتی دیجی‌کالا به ارائه آمار در مورد سیستم همکاری در فروش دیجی کالا پرداخته شد.

 

سیستم همکاری در فروش دیجی‌کالا:

 1. 150 تا 200 صفحه اینستاگرامی بزرگ به عنوان همکار در فروش دیجی‌کالا فعالیت می‌کنند.
 2. 12% از سهم فروش روزانه دیجی‌کالا را همکاران در فروش تشکیل می‌دهند.
 3. 24,000 نفر تا بحال ثبت نام کرده‌اند.
 4. 11,000 رسانه با دیجی‌کالا همکاری در فروش را انجام می‌دهند.
 5. 1.7 میلیارد تومان حجم فروش از این سیستم بوده است
 6. 511 کاربر فعال در سیستم همکاری در فروش دیجی‌کالا حضور دارند
 7. 3,4 میلیون تومان میانگین درآمد هر شخص همکار در فروش است.

همچنین دیجیکالا برای سال 98 قصد دارد شبکه تبلیغاتی خود را راه اندازی کند و همچنین نرم‌افزارهای دیجیتال مارکتینگ را با Digikala NEXT عرضه کند.

 

 

آیا گذشته مشتریان، تنها در گذشته باقی می‎ماند؟

در این ارائه در مورد نقش کلان داده‌ها در کسب و کار و راه‌هایی که تپ‌سی باعث نگه‌داشت مشتریان می‌شود صحبت شد. گلنار مظفری، مدیر بازاریابی عملکرد تپ‌سی بعد از توضیح اهمیت کلان داده‌ها به ارائه چند مثال عملیاتی برای افزایش میزان بازگشت مشتریان(Retention) اشاره کرد. در این روش بعد از جمع‌آوری کلان داده‌ها به ساخت شخصیت مشتریان(Customer Persona) پرداخته می‌شود و سپس بر اساس روش تحلیل RFM کلان داده‌ها تحلیل می‌شوند.

 

 

از مهمترین نکات این ارائه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلان داده‌ها با نشان دادن اتفاقات گذشته می‌تواند به پیش‌بینی آینده کمک کند.
 • کلان داده‌ها و هوش مصنوعی برای کسب و کار کافی نیست و نیاز به انسان برای ارائه راهکارهای خلاقانه وجود دارد.
 • هر کسب و کار باید رفتار مشتری را مشاهده کند و بر اساس آن تصمیم گیری کند.

 

در شبکه‏‎های اجتماعی، کجا و چگونه پول خرج کنیم؟

میثم کیهانی در این ارائه در مورد اهمیت زیرنظر گرفتن صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی هدف قبل از خرید تبلیغات از آن‌ها صحبت کرد. با توجه به اینکه در فضای شبکه‌های اجتماعی به اندازه فضای وب داده در دسترس نیست نیاز به ابزارها همچنان مشاهده می‌شود. همچین با معرفی ابزاری که در حال توسعه آن هستند به اهمیت توجه به یکسری پارامترها به غیر از لایک و کامنت اشاره کرد. مواردی مانند روند رشد فالوورهای صفحه، زمان فعال بودن فالوورهای صفحه و مواردی از این قبیل. این محصول به نام “کوکو” به زودی منتشر می‌شود.

 

مارکتینگ در یک استارت آپ مارکتینگ محور

حافظ اجلالی، مدیر بازاریابی بیمه بازار از تجربیات خود در این شرکت می‌گوید;

کسب و کار بازاریابی محور چیست؟

به عقیده‌ی حافظ اجلالی هرچه کسب و کار شما ارزشی که پیشنهاد می‌دهد دور از فهم مشتری باشد، نیاز به بازاریابی بیشتری وجود دارد. برای مثال سیستم‌های سفارش غذا بسیار نیاز به تلاش دارند تا جای روش سنتی تلفنی سفارش دادن را بگیرند.

روش دیگر درک این موضوع استفاده از ابزار google trends هست. شما با مقایسه‌ی دو عبارت بلیت هواپیما و بیمه شخص ثالث می‌توانید بفهمید که تقاضا برای بیمه شخص ثالث در فضای آنلاین وجود ندارد در نتیجه کسب و کار شما مارکتینگ محور خواهد بود.

 

بیزینس مارکتینگ محور

 

پارامترهای موفقیت/شکست در اجرای کمپین

در این ارائه، آرمان فرج‌زاده، مدیر بازاریابی بامیلو از دلایل شکست و موفقیت‌های خود در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ می‌گوید.

یکی از مهمترین مراحل قبل از شروع یک کمپین مارکتینگ پرسیدن سوالات زیر است:

 • چرا این کمپین را داریم اجرا می‌کنیم؟
 • چکار باید کنیم؟
 • چه شاخص‌های کلیدی عملکردی وجود دارد؟
 • چگونه می‌توانیم بفهمیم که کمپین ما موفق بوده؟
 • چگونه به کسب و کار ما در بلند مدت کمک می‌کند؟

 

مارکتینگ در کویر لوت!

علیرضا شهابیان مدیر بازاریابی ایوند در این ارائه در مورد روش‌های بازاریابی با توجه به بودجه‌ی محدود صحبت می‌کند.

برای بازاریابی در ایوند در ابتدا کانار‌های را بر اساس نوع آن‌ها دسته بندی کردند. کانال‌های فروش، Paid، سئو و ویروس‌وار. در ادامه با توجه به میزان بودجه و نوع کسب و کار ایوند کانال‌های سئو و ویروس‌وار انتخاب کنند. این انتخاب باعث شد تا با بودجه میانگین ماهی 4.5 میلیون تومان ایوند در سه سال به رشد 200% برسد.

 

تبلیغات در جستجو

در این ارائه محمدحسین جوادی به معرفی سرویس جدید کافه بازار به نام “تبلیغات در جستجو” اشاره کرد. تبلیغات در جستجو به سازندگان اپلیکیشن داخل کافه‌بازار این امکان را می‌دهد تا بر اساس یک سری کلمات کلیدی خاص بتوانند اپلیکیشن خود را در صدر نتایج جستجو نمایش دهند. این محصول در شهریور 98 طی یک رویداد به صورت رسمی رونمایی شد.

 

دیتا، تیغ دو لبه

سینا شفیع‌زاده مدیر بازاریابی نظر بازار و از هم‌بنیانگذاران آن در این ارائه به صحبت در مورد 7 تجربه‌ی خود در این شرکت می‌پردازد.

 • از داده کاوی غول نسازید: اولین نکته در مورد داده‌کاوری و علوم داده این است که در سطح ابتدایی هر شخصی که می‌خواهد وارد بازاریابی دیجیتال شود باید یک شناخت نسبی از آن داشته باشد.
 • بدیهیات را هم تست کنید: یک اصل وجود دارد که هرچه تعداد سوالات پرسشنامه بیشتر شود، تعداد پاسخ‌دهندگان آن کاهش می‌یابد. اما تجربه نشان داده که در نظر بازار هنگامی که تعداد سوالات از 9 سوال به 50 سوال افزایش می‌یابد تغییر محسوسی ایجاد نمی‌شود.
 • سو گیری‌های خود را بشناسید: یکی از موارد مهمی که نیاز به توجه دارد این است که گاهی‌اوقات تنها 2% کاربران 99% نظرات را منتشر می‌کنند و تصمیم گیری بر اساس این سوگیری‌ها باعث می‌شود که رشد چشمگیری در کسب و کار خود تجربه نکنید.
 • بدون داده، شما هم مانند بقیه تنها نظر دارید: برای اینکه بتوانید تصمیمات درست بگیرید، حتما باید بر اساس داده تصمیم‌گیری کنید و میزان تجربه و دانش شما و همچنین سمت شما در سازمان تعیین کننده‌ی درست بودن نظر شما نیست.
 • یادگیری ماشین هدف نیست: به پیشنهاد سینا استفاده از یادگیری ماشین زمانی کاربرد دارد که مسئله نیازمند یادگیری ماشین باشد.
 • داده با زبان احتمال با شما صحبت می‌کند نه با زبان منطق: همواره افراد فکر می‌کنند که داده همیشه حرف درستی می‌زند و مطلقا پیش‌بینی درستی را ارائه می‌دهد. اما در اصل داده با احتمال به شما می‌گوید که ادعای شما درست است یا خیر و ممکن است در بعضی موارد اشتباه کند.
 • داده محوری معجزه می‌کند: زمانی که کمپین‌های شما بر اساس داده طراحی شوند، کمپین‌های موفقی خواهند بود.

 

رویداد روز بازاریابی دیجیتال تا بحال در دو رویداد برگزار شده است. سومین دوره از این رویداد در دی سال 1398 برگزار می‌شود.  شما می‌توانید برای ثبت نام و حضور در این رویداد از وب‌سایت dmday.ir بلیت تهیه کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *