همه آن چیزی که هر صاحب کسب و کاری باید در مورد طراحی وب‌سایت بداند

با توسعه‌ی وب‌سایت و طراحی وب‌سایت بیشتر آشنا شوید تا بتوانید تصمیم درست را برای کسب و کار خود بگیرید

اگر عبارت “وب‌سایت” و یا “سایت” را در گوگل جستجو کنیم متوجه می‌شویم که “طراحی وب‌سایت” و “توسعه‌ی وب‌سایت” جزو پیشنهادات جستجو هستند. در این بین کسب و کارهایی هستند که می‌خواهند برای افزایش فروش، ارتباط نزدیک‌تر با مشتریان، افزایش دسترسی پذیری و … وب‌سایت خود را داشته باشند. اما نمی‌دانند باید به سراغ چه کسی بروند و چه چیزی از آن‌ها بخواهند. ما در این مقاله به تعریف و شرح وظایف طراح وب‌سایت و توسعه‌ دهنده‌ی وب‌سایت می‌پردازیم و تفاوت‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم.

 

 

اما این دو عبارت چه معنایی دارند و چرا مهم است که یک کسب و کار تفاوت این دو را بداند تا بتواند وب‌سایت خود را کاربردی‌تر و اثرگذارتر بسازد. در ادامه‌ی این مقاله به تشریح روندهای طراحی وب‌سایت و توسعه‌ی وب‌سایت می‌پردازیم:

 

به زبان ساده: تفاوت طراحی وب‌سایت در مقابل توسعه‌ی وب‌سایت

طراحی وب‌سایت به کارهایی گفته می‌شود که باعث  زیباسازی و کاربری پذیری وب‌سایت می‌شود. طراحان وب‌سایت از ابزارهای مختلفی مانند فتوشاپ، اسکچ، Adobe XD و …  برای ساخت قالب‌ها و دیگر المان‌های وب‌سایت استفاده می‌کنند. در اصل شخصی که شما نیازتان را به او می‌گویید و او به شما می‌گوید که وب‌سایت شما باید به این شکل باشد تا شما به هدف خود(مثلا فروش بیشتر، تماس با شما، ثبت نام و …) برسید طراح وب‌سایت است.

از طرف دیگر، توسعه دهندگان وب‌سایت، همان طراحی وب‌سایت(قالب) را گرفته و تبدیل به یک صفحه با عملکردهای مورد نظر می‌کنند. در اصل طراح وب‌سایت به شما می‌گوید که دکمه‌ی ثبت نام باید کجا باشد و توسعه دهنده‌ی وب‌سایت اون دکمه را ایجاد می‌کند تا بتوان با آن ثبت نام کرد. توسعه‌دهندگان وب‌سایت از HTML، CSS، Java Script، PHP و دیگر زبان‌ها و یا حتی سیستم‌های مدیریت محتوا مانند WordPress برای زنده کردن طرحی که به آن‌ها داده  شده استفاده می‌کنند.

 

طراحی وب‌سایت چیست؟

طراحان وب‌سایت همیشه باید در اولین قدم اهداف و نیازهای کارفرما را درک کنند. در مرحله‌ی بعدی سلسله مراتب اطلاعات و یا معماری اطلاعات وب‌سایت (Information Architecture) را تعیین کنند.

 

 

در مرحله‌ی بعدیِ طراحی وب‌سایت، اسکلت کلی وب‌سایت (Wireframe) را تعیین می‌شود و در نهایت پروسه‌ی طراحی وب‌سایت شروع می‌شود. طراحان وب‌سایت عموما از یکسری اصول طراحی پیروی می‌کنند که باعث می‌شود تا وب‌سایت علاوه بر زیبایی بصری، تجربه‌ی کاربری خوبی را نیز ارائه دهد.

 

طراحی وب‌سایت در اصل به سه نوع کار متفاوت تقسیم می‌شود:

-طراحی تجربه‌ی کاربری(UX): کار اصلی طراح تجربه‌ی کاربری این است که وب‌سایت شما را طوری طراحی کند که کاربر را میخکوب خود کند. در اصل یک طراح تجربه‌ی کاربری وب‌سایت می‌داند از چه اصولی استفاده کند که استفاده از وب‌سایت لذتبخش باشد. این کار باعث می‌شود تا کاربران دوباره به وب‌سایت شما سربزنند و یا حتی به دیگران آن‌ را پیشنهاد کنند

-طراحی رابط کاربری(UI): کار طراح رابط کاربری این است که راه تعامل کاربر با وب‌سایت را بهبود بخشد. این کار را با تبدیل ایده‌ی کسب و کار شما به المان‌های وب‌سایت انجام می‌دهد.

 

پس تفاوت طراح UX و طراح UI چیست؟ طراح تجربه‌ی کاربری تمامی تمرکز خود را بر این می‌گذارد که کاربران با وب‌سایت شما راحت کار کنند و تجربه‌ی مثبتی داشته باشند در حالی که در طراحی UI تمرکز بر روی زیبایی وب‌سایت و ایجاد حس زنده‌ بودن در وب‌سایت است.

 

-طراح بصری: یک طراح بصری مخلوطی از کار طراح تجربه‌ی کاربری و طراح رابط کاربری را انجام می‌دهد. کار طراح بصری نه تنها زیبا سازی وب‌سایت بلکه حل مشکلات و محدویت‌های طراحی نیز هست.

 

اصول طراحی وب‌سایت:

تعادل: یکی از مسائل مهم تعادل در طراحی است. در طراحی وب به المان‌های بزرگ و رنگ‌های تاریک اصطلاحا المان‌های سنگین و به المان‌های کوچک و رنگ‌های روشن المان‌های سبک می‌گویند. استفاده‌ی صحیح از هرکدام از این دو المان برای ایجاد تعادل در وب‌سایت مهم است.

تضاد: در تئوری رنگ‌ها، رنگ‌های متضاد رنگ‌هایی هستند که در چرخ رنگ در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. طراحی وب‌سایت زمینه‌هایی را ارائه می‌دهد که می‌توان در آن‌ها رنگ‌های متضاد استفاده کرد. طراحان وب‌سایت به اندازه‌ها، بافت‌ها و شکل‌های متضاد برای جلب توجه به قسمت‌های مختلف وب‌سایت اتکا می‌کنند.

تاکید: کمی از این اصل داخل تضاد است. تاکید در اصل یک اصول طراحی برای ایجاد توجه در مخاطب است. با “هایلایت” کردن المان‌های مهم باعث جلب توجه به آن قسمت‌ها می‌شویم. باید به این اصل توجه داشته باشیم که اگر بر المان‌های سایت تاکید کنیم در اصل بر روی هیچ چیزی تاکید نکرده‌ایم. یک صفحه‌‌ی کتاب را توجه کنید که 80% تمامی نوشته‌های آن زیرش خط کشیده شده باشد. با این کار دیگر بر روی هیچ قسمت و نوشته‌ای تاکید نشده است. هنگامی که در طراحی وب‌سایت این مشکل رخ می‌دهد دقیقا زمانی است که باید دوباره به معماری اطلاعات وب‌سایت برگشت و مشکل کار را حل کرد.

تکرار: نام‌های دیگر آن ثبات و ریتم است. ثبات یک اصل مهم در طراحی وب‌سایت است. برای مثال مسیریابی تمیز و ثابت وب‌سایت باعث ارائه بهترین تجربه‌ی کاربری می‌شود.

اتحاد: اتحاد یک رابطه بین قسمت‌های مختلف وب‌سایت و ترکیب بندی آن است. با استناد به تئوری گشتالت: مغز انسان به طور خودکار المان‌های اطلاعاتی را که می‌بیند برای خود گروه بندی می‌کند.

 

توسعه‌ی وب‌سایت: نگاهی عمیق‌تر

توسعه دهندگان وب‌سایت که گاهی اوقات به آن‌ها برنامه نویس نیز می‌گوییم، طراحی وب‌سایت را تحویل گرفته و یک وب‌سایت کامل تحویل می‌دهند. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم: طراحی وب‌سایت ایجاد یک تصویر ثابت از یک وب‌سایت است. توسعه دهندگان آن تصویر ثابت را می‌بینند و المان‌های آن‌ را در ذهن خود از یکدیگر جدا می‌کنند. آن‌ها عموما از زبان HTML و یا زبان‌های برنامه نویسی‌ای مانند PHP برای توسعه‌ی وب‌سایت‌های مختلف استفاده می‌کنند. گروهی دیگر از توسعه دهندگان وب‌سایت ممکن است از سیستم‌های مدیریت محتوایی مانند WordPress و Joomla برای ایجاد وب‌سایت استفاده کنند. استفاده از این سیستم‌ها باعث می‌شود تا توسعه سریع‌تر پیش برود و صاحبان کسب و کار هرگاه که بخواهند به سادگی در وب‌سایت تغییرات ایجاد کنند.

 

 

توسعه دهندگان وب‌سایت ممکن است یک قالب ثابت را با استفاده از تصاویر، اسلایدر و … تبدیل به یک قالب پویا کنند.

 

شرکت من باید به دنبال طراح وب‌سایت باشد  یا توسعه دهنده‌ی وب‌سایت:

شرکت‌های کوچک و متوسطی که می‌خواهند وب‌سایت جدید خود را راه اندازی کنند و یا وب‌سایت قدیمی خود را بروز کنند ممکن است مرز بین طراحی وب‌سایت و توسعه‌ی وب‌سایت را به خوبی نتوانند تشخیص دهند. البته افرادی وجود دارند که هر دو کار را انجام می‌دهند و برخی شرکت‌ها نیز طراح وب‌سایت قالب وب‌سایت را می‌سازد و به توسعه دهنده‌ی وب‌سایت می‌دهد تا کارهای توسعه را انجام دهد.

با توجه به اینکه افراد گاهی اوقات این افراد را یکی می‌دانند در این مقاله سعی شد تا تفاوت‌ها و شرح وظایف یک طراح وب‌سایت و توسعه دهنده‌ی وب‌سایت را شرح دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *