کسب و کارهای موفق چگونه از بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنند؟

امروزه می‌بینیم که تمامی کسب و کارها یا از بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنند یا به فکر استفاده از این روش بازاریابی هستند. اما تنها استفاده از بازاریابی دیجیتال کافیست؟ تفاوت کسب و کارهایی که با استفاده از بازاریابی دیجیتال موفق شده‌اند با دیگر کسب و کارها چیست؟

 

 

 

هنگامی که می‌خواهید استراتژی بازاریابی خود را تعیین کنید ممکن است از خود بپرسید چرا باید بازاریابی دیجیتال را انتخاب کنم؟ مزیت‌های آن چیست؟ آیا بهتر نیست کسب و کار من از بازاریابی سنتی استفاده کنه؟ ما در این مقاله ضمن مقایسه‌ی بازاریابی سنتی و دیجیتال به صحبت در مورد اینکه چرا باید بازاریابی دیجیتال را در اولویت کار قرار دهید صحبت می‌کنیم.

 

بازاریابی دیجیتال بهتر است یا بازاریابی سنتی؟

زمانی که در مورد بازاریابی سنتی صحبت می‌کنیم، احتمالا در مورد روش‌های بازاریابی‌ای مانند تبلیغات در روزنامه و مجله، بیلبورد و تلویزیون صحبت می‌کنید. اکثر افراد فکر می‌کنند که بازاریابی سنتی نیز یک روش است که می‌توانند با استفاده از آن با مشتریان خود روابط سودمند و بر پایه‌ی اعتماد بسازند. اما تفاوت اینجاست که همین کارها را با بازاریابی دیجیتال نیز می‌تواند انجام داد اما با هزینه‌ی کمتر و نتیجه‌ی بیشتر.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله مرتبط چرا باید از همین امروز عاشق دیجیتال مارکتینگ شد! را مطالعه کنید

 

مخاطبین دستچین شده

برای شروع شما می‌توانید ترافیک کاملا هدف‌مند را برای خود ایجاد کنید. این یکی از روش‌های حدودا غیر ممکن در بازاریابی سنتی است. ممکن است تبلیغتان را در مجله‌ای چاپ کنید که ممکن است مخاطبان شما آن‌ جا باشند، اما چه تعداد از مخاطبان شما مجله را می‌خرند و یا حتی تبلیغ شما را نگاه می‌کنند؟ یا مثلا یک بیلبود نصب می‌کنید و تعدادی از افراد بیلبورد شما را می‌بینند. اما آیا کاری انجام می‌دهند؟ به احتمال زیاد نه.

 

ریمارکتینگ

شما نمی‌توانید مشتریان بالقوه‌ی خود را در روش بازاریابی سنتی “بازنشانه گیری (Retarget) کنید. این امکان یکی از دلایل اصلی موفقیت بازاریابی دیجیتال است. زمانی که یک مشتری با تبلیغ شما تعامل می‌کند، شما می‌توانید رفتارهای بعدی این کاربر را ردیابی کنید و در زمان مناسب دوباره به او تبلیغ را نشان دهید. تاحالا نشده به این فکر کنید که چرا لباسی که می‌خواستید بخرید و پشیمون شدید همش به شما نمایش داده می‌شود؟ شما در حال ریمارکتینگ شدن هستید و به احتمال زیاد دوباره به اون وبسایت سر بزنید و اون لباس را خریداری کنید. به هرحال وقتی هرجا می‌روید آن لباس را می‌بینید حتما محصول خوبیه!

 

هزینه

هر کسب و کاری می‌خواهد که در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند. شما می‌خواهید به ازای پولی که خرج می‌کنید سود بیشتری داشته باشید. هزینه‌ی تبلیغات بازدیدی و کلیدی نیز در شبکه‌ی تبلیغات دیجیتال بسیار پایین است و باعث می‌شود شما تنها به ازای بازدید و یا کلیکی که دریافت می‌کنید پول پرداخت کنید.

 

اندازه‌گیری نتایج

با بازاریابی دیجیتال به راحتی می‌تونید عملکرد تبلیغات خود را اندازه‌گیری کنید. شما می‌توانید همه‌چیز را از زمانی که افراد در وبسایت شما صرف می‌کنند تا اینکه یک شخص از کجا به وبسایت شما آمده را اندازه‌گیری کنید. شما می‌توانید ببینید که تبلیغ‌های شما چقدر بازدهی دارند و آن‌ها را تغییر دهید تا بهتر کار کنند. برای همین دیجیتال مارکتینگ به شما قدرتی بی‌انتها می‌دهد. هر عملی که مشتریان شما انجام می‌دهند می‌تواند ضبط شود و از داده‌ی آن برای بهبود تبلیغات استفاده کنید.

 

 

برای اینکه بتوانید رقیبان را کنار بزنید نیاز به یک شکلی از بازاریابی دیجیتال دارید. با اینکه بیشتر دنیای ما دیجیتال است اما می‌توانید از رسانه‌های سنتی استفاده کنید. اما با چاشنی کردن بازاریابی آنلاین می‌توانید مطمئن شوید که از رقبا جلوتر و قوی‌تر هستید.

 

چرا بازاریابی دیجیتال بهترین روش بازاریابی است؟

اگر شما یک کسب و کار کوچک و یا متوسط هستید باید از هرچیزی که بازاریابی دیجیتال در اختیارتان می‌گذارد استفاده کنید. شکست رقیبان بزرگ کاری سخت است. این کار را با استفاده از روش‌های پیش و پا افتاده سخت‌تر نکنید. دلایل زیادی دارد که چرا بازاریابی دیجیتال از بازاریابی سنتی بهتر است. بازاریابی دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد تا با مخاطبان تعامل کنید، هزینه‌ها را پایین نگه دارید و با مشتری خود اعتماد سازی کنید.

 

ارتباطات

یکی از دلایلی که بازاریابی دیجیتال را برنده کرده است راحتی در برقراری ارتباط با مشتریان است. بازاریابی دیجیتال یک جاده‌ی دو طرفه است. شما می‌توانید به همان راحتی که مشتریان با شما صحبت می‌کنند، با آن‌ها صحبت کنید. این چیزی است که شما بعنوان یک صاحب کسب و کار باید از آن استفاده کنید.

شرکت کاله یکی از شرکت‌هایی است که از این قابلیت دنیای دیجیتال به خوبی استفاده می‌کند و ضمن ایجاد ارتباط با مشتریان نظرات آن‌ها را نیز دریافت می‌کنید و در محصولات خود اعمال می‌کند.

 

ایجاد اعتماد

با بازاریابی دیجیتال می‌توانید با کاربران اعتماد سازی کنید. شما می‌توانید از نظرات شبکه‌های اجتماعی مشتریان قبلی و نقدهای وبسایت خود به بقیه نشان دهید که مشتریانتان از شما راضی هستند. در حال حاضر هم تعداد کثیری از کسب و کارهای ایرانی و بین‌المللی مانند دیجی‌کالا و آمازون بخش‌ نظرات مشتریان را در صفحات محصولات خود به همراه امتیاز هر محصول اضافه کرده‌اند. کاربر زمانی که وارد وب‌سایت شما می‌شود می‌تواند ببیند که میزان رضایت مشتریان و نظرات مشتریان قبلی در مورد هر محصول به چه صورت است. این چیزی هست که در بازایابی سنتی و یا حتی هنگام خرید مشتری از فروشگاه شما نمی‌توانید ارائه دهید.

بیش از 80% مشتریان به نظراتی که در فضای آنلاین مطالعه می‌کنند به اندازه‌ی نظر دوستان و آشنایان خود در مورد یک محصول اعتماد دارند. هرجه شما نظرات و امتیازاتی بیشتری از کاربران داشته باشید، وبسایت شما قابل اعتمادتر است.

همچنین دریافت نظر از کاربران در فضای آنلاین بسیار راحت‌تر است. می‌توانید به آن‌ها ایمیل ارسال کنید و نظرشان را در مورد محصولی که خریده‌اند بپرسید و یا داخل وبسایت بعد از اینکه خرید را انجام دادند از آن‌ها بخواهید که نظر خود را بنویسند. همچنین می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی در قالب یک پست از آن‌ها بخواهید که نظرات خود را بنویسند. از این اطلاعات می‌توانید برای بازطراحی وبسایت و یا محصولات خود استفاده کنید و مطمئن شوید که خریداران بعدی با این مشکلات رو به نخواهند شد.

 

فراخوانی به اقدام

شما می‌توانید در وبسایت خود از فراخوانی‌ به اقدام(Call to Action) متفاوت و هوشمندانه‌ای را به کاربر ارائه کنید. فراخوانی‌های به اقدام عموما دکمه‌هایی هستند که کاربر را دعوت به یک عمل مانند خرید، لایک، اشتراک‌گذاری و یا ثبت نام می‌کنند. شما نمی‌توانید در روزنامه یک دکمه بگذارید که در صورت فشردن آن کاربر اطلاعات بیشتری را در مورد تبلیغ شما دریافت کند. در فضای آنلاین همه‌چیز برای انجام خرید مشتری آماده است و فقط شما لازم است در مکان و زمان مناسب از او بخواهید که خرید را انجام دهد.

 

نتایج فوری

در اکثر موارد، بازاریابی دیجیتال فوری است. شما می‌توانید یک تبلیغ طراحی کنید و به محض انتشار اطلاعاتی مانند میزان ترافیکی که تبلیغ خود گرفتید و یا تعداد افرادی که به تبلیغ شما نگاه کرده‌اند را دریافت کنید. البته گاهی اوقات بعضی ابزار مانند سئو نیاز به زمان دارد تا رشد ترافیک خود را ببینید که البته باز هم در این موارد ارزش انتظار را دارد. همجنین اطلاعاتی که از تبلیغات آنلاین دریافت می‌کنید واقعی هستند و توسط سیستم به شما ارئه می‌شود و نمی‌توان داده‌ی دروغین وارد آن کرد.

 

داده‌ و تحلیل‌های کاربردی

شاید یکی از مهم‌ترین دلایل برتری بازاریابی دیجیتال به بازاریابی سنتی همین باشد. کسب و کارها می‌توانند رفتار مشتریان خود را در فضای آنلاین زیرنظر گیرند و درکی عمیق از مشتریان خود داشته باشند. این سرمایه با استفاده از داده‌ها و تحلیل‌هایی بدست می‌آید که می‌تواند باعث ایجاد تغییرات در وبسایت و یا تبلیغات شما شود.

شما در بازاریابی دیجیتال می‌توانید یک گروه خاصی از مخاطبین خود را برای یک تبلیغ خاص هدف بگیرید و حتی به تمامی مخاطبین خود تبلیغات خود را نشان ندهید. این مخاطبین را می‌توانید از طریق آدرس ایمیل‌هایی که جمع‌کرده‌اید و یا تنظیمات گوگل ادوردز انتخاب کنید.

 

نتیجه

اولین باری که کلمه‌ی بازاریابی دیجیتال استفاده شد در سال 1990 همراه با اولین تبلیغ موتورهای جستجو بود. زمان زیادی نیز از آن زمان گذشته و بازاریابی دیجیتال پیشرفت‌هایی شگفت‌انگیز کرده‌ است.

گزینه‌های شما در بازاریابی دیجیتال نامحدود است. شما با هر بودجه و هر میزان دانشی که داشته باشید و هر نوع کسب و کاری که داشته باشید می‌توانید از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید. اگر نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید می‌توانید با تیم بازاریابی دیجیتال سوییت ایونت تماس بگیرید و با کمک آن‌ها استراتژی بازاریابی جدید خود را برای کسب و کارتان تنظیم و شروع به کسب در آمد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *