چگونه تبلیغات اثربخشی داشته باشیم؟

sweetevent-ads

هرسال مانند سال‌های پیش، سالی پرچالش برای سازندگان تبلیغات است. از مرگ تدریجی رسانه‌های سنتی گرفته تا ظهور موبایل و ویدئو. اما چرا ساخت ویدئو بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ اهمیت دارد؟

نسل دهه‌های هفتاد و هشتاد در حال بزرگ شدن هستند. نسلی که آنقدر غرق در گوشی‌های هوشمند خود هستند که  به این راحتی نمی‌توان توجهشان را جلب کرد. این به آن معناست که سازندگان تبلیغات که ماموریت اصلیشان ایجاد آگاهی از محصولات و سرویس‌های کسب و کارها است باید نوآورانه‌تر کار کنند. با جدیدترین ابزاری که باعث اثربخشی در تبلیغات می‌شوند آشنا شوید.

 

هوش مصنوعی در تبلیغات

در همین چند سال اخیر پیشرفت‌های زیادی در تبلیغات هدفمند دیده‌ایم. تبلیغاتی که پیامشان را متناسب با بیننده تنظیم می‌کنند. سال‌هاست که ماموریت سازندگان تبلیغات ایجاد پیام‌هایی است که کاملا به دل مخاطب هدفشان بنشیند. حال هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و تکنولوژی‌های مشابه به کمک سازندگان تبلیغات آمده‌اند. با استفاده از هوش مصنوعی دیگر لازم نیست که سلیقه‌ی مخاطب را “حدس زد”. با دسترسی به اطلاعات مربوط به یک گروه از مخاطبین(یا حتی یک فرد خاص)، تبلیغات‌چی‌ها می‌توانند مطمئن شوند که پیامشان اثرگذاری لازم را دارد.

 

 

همچنین هوش مصنوعی باعث رشد چشمگیری در ابزارهای تبلیغات و بازاریابی می‌شود. تبلیغات برنامه‌نویسی شده همین حالا نیز یک ابزار مناسب برای بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی هستند و با پیاده سازی هوش مصنوعی در این ابزارها دقت نیز بالاتر می‌رود.

 

محتوا هنوز هم پادشاهی می‌کند

از اولین روزهای ظهور رسانه، محتوا تمرکز اصلی سازندگان تبلیغات بوده است. برای جلب توجه کاربران شما باید چیزی به آن‌ها نشان دهید. بعد از گذشت یک دهه از ظهور رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک عضو جدا نشدنی از زندگی روزمره انسان‌ها، مصرف کنندگان از برندها انتظار محتواهای جذاب در قالب پست‌های وبلاگ، ویدئو و پست‌ها دارند. حالا که تمامی برندها “محتوا” تولید می‌کنند، شما باید محتوای “بهتر” تولید کنید تا توجه مخاطبین را جلب کنید.

همانطورکه قبل‌تر اشاره کردیم، هوش مصنوعی می‌تواند برای ایجاد استراتژی محتوا نیز به کمک شما بیاید. با هدف‌گیری دقیق‌تر مخاطبان، شرکت‌ها  می‌توانند محتوای اثرگذارتری در قالب داستان، پست‌های وبلاگ، ویدئو و دیگر انواع محتوا تولید کنند.

 

تبلیغات مبتنی بر رفتار

در سال 2019 پروتکل GDPR در اروپا تصویب شد و تغییرات اساسی‌ای در سیستم‌های تبلیغاتی باید بوجود آید. بر اساس این پروتکل شرکت‌های دیگر نمی‌توانند داده‌های کاربران را بدون اجازه‌ی مستقیم از آن‌ها جمع‌آوری کنند. پس شرکت‌ها چگونه می‌توانند بدون این داده‌ها تبلیغات هدفمند منتشر کنند؟

 

 

راهکار این است: تبلیغات مبتنی بر رفتار

با تعیین رفتار و خصوصیات مخاطبین هدف بر اساس محتوای وبسایت‌هایی که مراجعه می‌کنند می‌توان تبلیغات را شخصی‌سازی کرد. داده‌های عمومی در مورد علایق یک مراجعه کننده به یک وب سایت بینش کافی به سازندگان تبلیغات در مورد رفتار کاربران می‌دهد. همچنین در ایالات متحده نیز قوانینی شبیه به پروتکل GDPR در حال تصویب است که باعث می‌شود اهمیت این نوع تبلیغات بیشتر نیز شود.

 

ویدئو، مهم‌تر از قبل

نسل دهه‌ی 80 و 90 هجری شمسی جمعیت‌شان بیشتر از گروه‌های سنی دیگر است و حتی ⅓ از کل جمعیت جهان در حال حاضر متولد سال 2000 میلادی  به بعد هستند. یکی از  کارهای مورد علاقه‌ی این نسل، تماشای ویدئو است. بر اساس یک اینفوگرافیکی که توسط Awesomeness TV منتشر شده، این گروه از افراد به طور میانگین 68 ویدئو در روز تماشا می‌کنند.

این به آن معناست که حتی نسبت به امروز، ویدئو قرار است اهمیت بیشتری پیدا کند. حتی یک راه اثرگذارتر و بهتر استفاده از ویدئو این است که این افراد را تشویق به ساخت ویدئو کنید. بر اساس یک تحقیق توسط گاردین، این نسل بسیار خلاق هستند و به گروه دوستان خود بیشتر از دیگر افراد اعتماد دارند. اگر شما باعث شوید این نسل به صورت خلاقانه با برند شما تعامل داشته باشند، می‌توانید از قدرت اشتراک‌گذاری محتوا نیز بهره ببرید.

 

تلویزیون‌های اینترنتی در حال رشد هستند

هرچه کوچ کردن از تلویزیون‌های خطی به سمت تلویزیون‌های اینترنتی (IPTV) پیش می‌رود، بودجه‌ی تبلیغاتی نیز از سمت تلویزیون سنتی به سمت این تلویزیون‌های کوچ می‌کند.

در یک تحقیق  نشان  می‌دهد بازدید تبلیغات در این تلویزیون‌ها بین سال 2017 و 2018، 35% افزایش یافته است. این همان سالی است که 33 میلیون آمریکایی از اشتراک تلویزیون‌های کابلی خود انصراف دادند. این عدد در سال‌های بعدی نیز احتمالا افزایش یابد. با همه‌گیر شدن تلویزیون‌های اینترنتی مانند Apple TV ، Netflix و Youtube TV احتمالا مخاطبی برای تلویزیون‌های خطی دیگر نماند.

این محصولات تا الان بستر مناسبی برای تبلیغات نبودند. اما هرچه کاربران از سمت تلویزیون‌های سنتی به سمت تلویزیون‌های اینترنتی کوچ می‌کنند، سازندگان تبلیغات نیز بودجه‌ی تبلیغاتی خود را افزایش داده و مدل‌های تبلیغاتی جدیدی را برای سازگاری با این نوع تلویزیون‌ها ابداع می‌کنند.

بخاطر اختلافی که بین نحوه‌ی نمایش تبلیغ و نحوه‌ی محاسبه‌ی میزان اثرگذاری آن‌ها وجود دارد، نیاز به تغییرات اساسی در این سیستم‌ها احساس می‌شود. هدف اصلی نیز برای این تغییرات این است که سازندگان تبلیغات بازگشت سرمایه‌ی خود را بتوانند دقیق‌تر محاسبه کنند.

 

انقلاب جستجوی صوتی در تبلیغات

عدد دقیقی در مورد تعداد Echo و Google Home‌هایی که تابحال نصب شده نیست. تخمینی که زده می‌شود این است که در فصل تعطیلات این عدد به 50 میلیون کاربر می‌رسد و تا پایان سال 2019 یک میلیون نیز به آن اضافه می‌شود. این بازاری نیست که گوگل و آمازون بخواهند نادیده بگیرند. با اینکه تا بحال تبلیغات نتوانسته‌اند جایگاه خود را در این پلتفرم‌ها پیدا کنند، با این حال پیش‌بینی می‌شود مشارکت با برندها باعث می‌شود تا این دستگاه‌ها مخاطبین خود را به سمت محصولات و سرویس‌های مورد نیازشان هدایت کنند.

چالش‌های بزرگی در پیش روی سازندگان تبلیغات است. برای اینکه پیام خود را به گوش مخاطبان برسانند، باید هر پیام را شخصی‌سازی کنند و راه‌های نوآورانه‌ای برای رساندن پیام به مخاطبان پیدا کنند. با آینده‌نگری جدیدترین تغییرات در این حوزه، سازندگان تبلیغات می‌توانند آماده باشند.

 

بیشتر مطالعه کنید: 7 راه افزایش فروش با استفاده از سئو

One thought on “چگونه تبلیغات اثربخشی داشته باشیم؟

  1. اشتراک ها: 7 ترند مارتک|Martech برای سال 2020 – SweetEvent

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *