چگونه برای استارتاپ خود بازاریابی کنیم؟

هر روز استارتاپ‌های جدیدی ظهور می‌کنند, از استارتاپ‌های صنایع حمل و نقل گرفته تا پزشکی و کالاهای تند مصرف, اما چالش مشترک تمامی این استارتاپ‌ها پاسخ به این سوال است: “چگونه و با چه ابزاری باید بازاریابی کنیم؟” در این مقاله به تشریح یک استراتژی بازاریابی اثربخش و ابزار اثر گذار برای بازاریابی استارتاپ‌ها می‌پردازیم.

همگی می‌دانیم که بازاریابی برای تمامی کسب و کارها حیاتی است. اما نقش بازاریابی در استارتاپ‌ها اهمیت بیشتری دارد. اگر مردم در مورد شما و محصول شما چیزی ندانند، احتمالا از خدمات و محصول شما استفاده نکنند.

 

 

بخاطر این اهمیت نیز ما در این مقاله به ارائه راهکاری منحصر بفرد برای کسب و کارهای نوپا می‌پردازیم تا بنیانگذاران این شرکت‌ها راهکار خوبی را برای شروع فعالیت‌های بازاریابی خود داشته باشند.

 

چگونه استراتژی بازاریابی استارتاپ‌ خود را تنظیم کنیم؟

1.هدف نهایی را شناسایی کنید:

تصور کنید که می‌خواهید به سفر بروید، اگر مقصد نهایی خود را ندانید نمی‌توانید هیچ وقت تشخیص دهید که موفق به مقصد رسیده‌اید یا نه. برای همین باید هدف نهایی کسب و کار و بازاریابی استارتاپ خود را مشخص کنید.

برای این کار نیاز است سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا با مخاطبان هدف خود در شبکه‌های اجتماعی ارتباط دارید؟
 • چگونه می‌خواهید تعداد دنبال‌کنندگان خود را افزایش دهید؟
 • چگونه می‌خواهید ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید؟
 • برای نزدیک شدن به مشتریان بالقوه و تبدیل آن‌ها به خریدار چه رویکردی را اتخاذ می‌کنید؟
 • در دو و یا پنج سال دیگر می‌خواهید کجا باشید؟

زمانی که هدف داشته باشید آن‌ زمان می‌توانید ببینید که آیا فعالیت‌های بازاریابیتان شما را از هدف دور می‌کند و یا به آن نزدیک می‌شوید؟

 

2.پیام و برندی ثابت داشته باشید

اهمیت این ثبات برای استارتاپ‌ها مهمتر است. گاهی افراد فکر می‌کنند که این ثبات تنها برای کسب و کارهای بزرگ لازم است. وقتی استارتاپ شما در طول زمان تغییرات کوچک می‌کند، این ثبات شما در پیام باعث می‌شود تا اعتبار خود را پیش مخاطبان و مشتریان حذف کنید.

 

3.مخاطبان هدف را شناسایی کنید

مهم‌ نیست چقدر خرج بازاریابی می‌کنید و یا چقدر محصول شما خوب است. زمانی که حرف شما به گوش هر کسی به غیر از مشتریان بالقوه شما برسد، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. اما مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید، آن زمان می‌توانید استراتژی بازاریابی خود مطابق سلایق و نیازمندی‌های آن‌ها تنظیم کنید. اما چگونه می‌توان این کار را کرد؟

 • دموگرافی مخاطبان هدف خود را تعیین کنید. اطلاعاتی مانند جنسیت، سن و مکان جغرافیایی
 • سعی کنید شخصیت، رفتار و عادت‌های خرید آن‌ها را شناسایی و بررسی کنید
 • پیام برند خود را بسته به نتیجه‌ی این تحقیقات ایجاد کنید

این پیشنهادات می‌توانند به شما کمک کنند که پیام خود را به مخاطبان هدف خود برسانید و نیازهای آن‌ها را پاسخگو باشید.

 

4.شبکه‌ی اجتماعی مناسب با استارتاپ خود را انتخاب کنید

اکثر استارتاپ‌ها قدرت شبکه‌های اجتماعی را درک کرده‌اند. با این حال تعداد کمی از این کسب و کارها اهمیت انتخاب شبکه‌ی اجتماعی مناسب را درک کرده‌اند.

برخی از این کانال‌ها و فضای مربوط به آن‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

اینستاگرام: ابزاری بسیار عالی برای نمایش تبلیغات همسان است. اگر شما محتوای با کیفیتی تولید کنید به راحتی می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای دنبال‌کنندگان زیادی جذب کنید.

توییتر: توییتر نیز یک ابزار بسیار پر طرفدار است. با این حال داشتن ثبات در محتوا و نوع پیام بسیار مهم است. هدف اصلی فعالیت در این شبکه‌ی اجتماعی ایجاد آگاهی بین مخاطبان هدف از وجود محصول شما با تولید محتوای با کیفیت است.

ما پیشنهاد می‌کنیم که شبکه‌های اجتماعی مختلف را امتحان کنید و بازخورد هریک از  آن‌‌ها را بسنجید.

 

5.از تبلیغات دهان به دهان غافل نشوید

تبلیغات دهان به دهان یا کلام به کلام یکی از اثربخش‌ترین انواع تبلیغات مخصوصا برای کسب و کارهای نوپا است. افراد بر اساس اعتماد و اعتبار یک کسب و کار از آن خرید می‌کنند، شما می‌توانید از مشتریان خود بخواهید که شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی کنند.

اما قبل از آن نیاز است که دو کار را انجام دهید:

اولا باید خدمات با کیفیت به مشتریان ارائه دهید. همچنین با مشتریان خود به راحتی در تمامی مراحل خرید صحبت کنید.

دوم اینکه از آن‌ها بازخورد بگیرید. شفافیت برای استارتاپ‌ها بسیار مهم است. حتی اگر اتفاقی ناخوشایند پیش می‌آید از مشتریان خود بازخورد بگیرید. این کار همچنین به درک شما از شخصیت و عادت‌های آن‌ها نیز کمک می‌کند.

 

6.با اینفلوئنسرها ارتباط بگیرید

اینفلوئنسرها به اندازه‌ی مشتریان اهمیت دارند. آن‌های کسانی هستند که افراد هر روز به آن‌ها گوش می‌دهند. اینفلوئنسرها می‌توانند افراد معروف در اینستاگرام و توییتر باشند. با اینفلوئسرهای مربوط به استارتاپ خود تماس بگیرید, به آن‌ها محصولات و خدمات رایگان ارائه دهید. اگر حتی یکبار آن‌ها از کسب و کار شما تعریف کنند اعتبار و مخاطبان زیادی بدست می‌آورید.

 

7.تبلیغاتی سازگار با علایق و احساسات افراد تولید کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که تبلیغات احساسی اثرگذاری بیشتری از تبلیغات منطقی دارد. احساسات نقشی اساسی در تصمیمات مشتریان ایجاد می‌کند.

وب سایت Unruly که یک پلتفرم رتبه بندی تبلیغات ویروسی است می‌گوید که در سال 2015، تبلیغاتی که بر اساس احساسات افراد طراحی شده‌اند بیشتری میزان اشتراک‌گذاری را دارند. موضوعاتی مانند دوستی، خوشحالی، صمیمیت و الهام بخشی از مهمترین این عوامل بوده‌اند.همچنین برای اطلاعات بیشتر در این زمینه شما میتوانید مقاله چگونه تبلیغات اثربخشی داشته باشیم را مطالعه کنید

 

8.تیم حرفه ای:

تیم متخصص برای هر کسب و کاری نیاز است. با این حال کار تیمی از تمامی تخصص‌ها پربازده‌تر است. برای اینکه یک برنامه بازاریابی اثرگذار داشته باشید باید تیم مناسب و حرفه ای خود را داشته باشید. برای این کار نیز لازم است عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • نقش‌های مورد نیاز و اهداف نهایی را شناسایی کنید
 • ممکن است برخی کارها را بتوان به صورت پروژه‌ای انجام داد و نیروی تمام وقت نیاز نداشته باشید
 • عملکرد تیم را به صورت منظم بسنجید

 

 

تا اینجای کار در مورد استراتژی‌های لازم برای بازاریابی یک استارتاپ صحبت کردیم. در ادامه می‌خواهیم در مورد ابزار بازاریابی مناسب استارتاپ‌ها صحبت کنیم. همچنین

 

از چه ابزاری برای بازاریابی استارتاپ خود استفاده کنیم؟

1.ایمیل:

ایمیل ابزاری کم هزینه برای جذب مشتریان است. هنگامی که شما آدرس ایمیل مخاطبان هدف خود را داشته باشید می‌توانید با ارسال ایمیل‌های جذاب آن‌ها را به مشتری تبدیل کنید

 

2.وبلاگ نویسی:

وبلاگ نویسی یک ابزار قدرتمند برای استارتاپ‌ها است. تحقیقات نشان داده است که کسب و کارهای دارای وب‌بلاگ بیش از 126% از دیگر رقیبان خود مشتری جذب می‌کنند. با نوشتن وب‌بلاگ نه تنها خود را به عنوان منبع اصلی یک صنعت معرفی می‌کنید، بلکه می‌توانید ترافیک رایگان از طریق موتورهای جستجو ایجاد کنید.همچنین می توانید مقاله مرتبط ما در این زمینه با عنوان تولید محتوا | 12 ویژگی لازم یک آژانس تولید محتوا را مطالعه کنید…

 

3.شبکه‌های اجتماعی

2.4 میلیارد نفر عضو شبکه‌های اجتماعی هستند. برای همین لازم است از این کانال غافل نشوید. حضور کسب و کار شما در شبکه‌های اجتماعی باعث شناخته شدن کسب و کار شما می‌شود.

اما تنها ساخت پروفایل کافی نیست. شما باید در شبکه‌های اجتماعی محتوای جذاب و مربوط به کسب و کار خود منتشر کنید و به افراد دلیلی برای دنبال کردن حساب شما را بدهید. زمانی که مخاطبان خود را بدست آوردید، حال می‌توانید در مورد محصول و یا خدماتی که ارائه می‌دهید صحبت کنید.

 

4.خرید تبلیغات

ابزارهایی مانند گوگل ادوردز و یا شبکه‌های تبلیغاتی می‌توانند برای شما مخاطبان هدف گذاری شده بیاورند. شما در با این ابزار می‌توانید خصوصیات مخاطب هدف خود را تعیین کنید و مطمئن باشید که فقط افراد دارای این ویژگی‌ها به وب‌سایت شما سر می‌زنند.

 

5.  حامی رویداد شوید

با حامی رویداد شدن شما می‌توانید در حضور افراد زیادی محصول و خدمات خود را معرفی کنید و آگاهی ایجاد کنید. شما با پرداخت هزینه‌ به برگزار کننده‌ی رویداد می‌توانید به عنوان حامی رویداد دیده شوید و همچنین در رویداد مشتری جذب کنید.

ابزارهای بازاریابی مهم هستند و مهم‌تر از آن‌ها استراتژی‌های بازاریابی هستند.برای اطلاع از دیگر ابزار های بازاریابی میتوانید بلاگ سوئیت ایونت را دنبال کنید.

شما با انتخاب ابزار و استراتژی‌های مناسب می‌توانید مطمئن شوید که سهم بازار شما توسط رقیبانتان تصاحب نمی‌شود. همچنین می‌توانید از آژانس‌های بازاریابی دیجیتال که تجربه‌ی این کار را دارند کمک بگیرید. شما با تماس سوییت دیجیتال، تیم بازاریابی دیجیتال سوییت ایونت می‌توانید وقت مشاوره بگیرید و همین امروز به جذب مشتری برای استارتاپ خود بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *