قبل از اینکه سراغ تولید پادکست بروید این سه نکته را فراموش نکنید!

پادکست‌ها در چند وقت اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و قرار هم نیست به این زودی‌ها جایی بروند. پادکست‌ها بعنوان یک ابزار بازاریابی برای کسب و کارها و یک روش تولید محتوا تاثیر خوبی در جذب مخاطب و مشتری دارد. اما لازم است قبل از اینکه کانال پادکست خود را افتتاح کنید، این سه نکته را در نظر داشته باشید.

 

پادکست

همچینین میتوانید مقاله |۷ مرحله مهم برای موفقیت یک کمپین بازاریابی| را مطالعه کنید

کلمه‌ی کلیدی “پادکست” از در یکسال گذشته 243% و در دوسال گذشته 555% رشد حجم جستجو در گوگل را داشته است. پادکست به عنوان یک روش تولید محتوا می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند. اما توجه به نکات زیر ضروری است:

 

1.تاثیر اولیه‌ی پادکست شما چیست؟

به زبان دیگر، اگر این اولین قسمت از پادکست باشد که یک نفر که در مورد پادکست شما شنیده بخواهد بشنود، باید چکار کنید تا عضو کانال شما شود و قسمت‌های قبلی و بعدی را گوش کند؟

خیلی نکات وجود دارند که باید در این مسیر در نظر داشته باشید:

 

-تصویر شاخص

درست است که کتاب را نباید از جلد آن قضاوت کرد و در مورد پادکست‌ها هم صادق است، اما نباید از این بخش غافل شد.

یک سری قوانین مختصر اما مهم در مورد تصویر شاخص وجود دارند. اینکه تصویر را دارای ابعاد 3000×3000 پیکسل باشد و مطمئن شوید که در صفحه‌ی موبایل قابل خواندن است.

 

-کیفیت صدا

کیفیت صدا به مخاطبان نشان می‌دهد که پادکست شما باید جدی گرفته شود و این کار را نیز انجام می‌دهند. ممکن است به پادکست‌هایی برخورده باشید که گوینده‌های آن انگار در اتاق کاشی شده و پر از پژواک نشسته‌اند و حتی گوش دادن به آن‌ها باعث سردرد می‌شود, با اینکه حتی محتوای ارزشمندی را ارائه می‌کنند.

 

-امتیاز و کامنت‌ها

همیشه امتیاز و نقدها را جدی بگیرید. چرا که نشان می‌دهد که مخاطب شما آنقدر برایش مهم بوده است که زمان گذاشته و در مورد شما نوشته است، چه مثبت وچه منفی.

 

2.آیا به فکر کسانی هستند که اولین بار است پادکست گوش می‌کنند؟

تمامی کسانی که پادکست شما را گوش می‌دهند عضو کانال شما و یا شنونده‌ی معمول شما نیستند. ممکن است از راه‌های مختلفی مانند گوگل و یا اشتراک گذاری در اینستاگرام شما را پیدا کرده باشند.

از خودتون بپرسید: آیا پادکست شما در دفعه‌ی اول گوش دادن قابل فهم است؟ آیا به شنوندگان نشان می‌دهید که اگر دفعه‌ی اولشان است که گوش می‌کنند، وقتشان هدر نمی‌رود؟

مثلا اگر در ضبط صدای یکی از مهمانان مشکلی پیش آید با توضیح دادن در اول پادکست شما نشان می‌دهید که الف) شفافیت صدا یک ارزش در پادکست شماست ب) به شنوندگان اولیه نشان می‌دهید که بقیه‌ی قسمت‌ها این چنین نیست.

ممکن است این نکات کارهای بزرگ و طاقت فرسایی نباشند، اما تفاوت اصلی را ایجاد می‌کنند.چیزی که مهم است این است که در هر قسمت، همیشه خودتان را به جای کسی که اولین بار است که پادکست شما را گوش می‌کند بگذارید و ببینید چه چیزی برای ارائه دارید.

 

 

3.تداوم کلید موفقیت است

یکی از سوالاتی که عموما برای افراد پیش می‌آید این است: “چه ساعتی بهترین زمان انتشار پادکست است؟

این فکر زمانی پیش می‌آید که افراد می‌خواهند همه‌چیز به سادگی پیش برود و هیچ چیز مانع رشد آن‌ها نشود و اگر زمان خاصی پادکست خود را منتشر کنند هیچ‌کس به آن‌ها گوش نمی‌دهد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که این چنین نیست.زمان انتشار پادکست و تناوب انتشار آن‌ها مهم نیست. تنها مهم است که به صورت منظم در همان زمان منتشر شوند تا مخاطبان منتظر نمانند. مهم نیست هر دو روز یکبار پادکست خود را منتشر کنید، هفته‌ای یکبار یا ماهی یکبار، مهم این است که به این برنامه پایبند باشید.

اگر شروع کارتان است، با انتشار پادکست‌ها  قرار است انتظار ایجاد کنید. پس یکسری از قسمت‌ها را در زمان‌هایی که وقت کمتری دارید منتشر کنید. همچنین سازندگان پادکست تازه کار بهتر است  از انتشار اولین قسمت کیفیت کار را ثابت نگه دارند و آن را بهبود بدهند. قطعا تصمیم منطقی‌ای نیست اینکه انتظارات مخاطبین را بالا ببرید و بعد با تاخیر و کیفیت پایین آن‌ها را ناامید کنید.

 

پادکست

 

زیاد هم نگران سختی‌های کار نباشید. خوبی پادکست این است که می‌توانید راحت به شنوندگان بگویید که چه مشکلاتی دارید و چه تغییراتی ایجاد کرده‌اید. یک اطلاعیه‌ی کوتاه در شروع یک قسمت هم کار راحتی است و هم مطمئن می‌شوید که صدایتان به مخاطب درست می‌رسد.

 

اگر به راهنمایی و کمک بیشتر در ساخت پادکست و درآمدزایی از پادکست خود نیاز دارید، با سوییت دیجیتال، تیم تولید محتوای سوییت ایونت در تماس باشید.

همچنین جهت مطالعه دیگر مطالب مرتبط از صفحه بلاگ سوئیت ایونت دیدن کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *