بازاریابی ویدئویی موفق | بایدها و نبایدهای یک استراتژی بازاریابی ویدئویی

اخیرا محتوای تعاملی مخاطبین زیادی پیدا کرده. با اینکه محتوای ایستا مانند وبلاگ، گزارش و اینفوگرافی هنوز طرفداران خود را دارد اما سلیقه مخاطبان در حال تغییر است. امروزه محتوای ویدئویی نوع تعامل کاربران با برندها را تغییر داده. بر اساس گزارش Cisco، ویدئوهای آنلاین بیش از 80% تمامی ترافیک کاربران را در سال 2020 تشکیل خواهد داد.

فراگیر شدن موبایل از یک طرف و از طرف دیگر تنوع تولید محتوا و تجربیاتی مانند خرید با استفاده از واقعیت افزوده در حال تغییر نحوه‌ی تعامل کاربران با برندها است. همین امر باعث رشد نمایی تولید ویدئو شده است.

 

 

چه شما به دنبال اطلاعاتی در مورد کار یک کسب و کار باشد و یا به دنبال یادگیری در مورد یک محصول جدید و یا طرز کار یک محصول باشید ویدئو یک نقش کلیدی در جذب کاربر، ایجاد خرید و یا بازگشت کاربر دارد.

در گزارش شرکت Hubspot در سال 2017، ویدئو به عنوان بازیکن کلیدی تلقی شده است.

آهسته و پیوسته کسب و کارها در حال پی بردن به اهمیت ویدئو هستند. دیگر محتوای ایستا نمی‌تواند مخاطب زیادی جذب کند. در نتیجه بازاریاب‌ها زمان و تلاش زیادی را صرف ایجاد یک استراتژی بازاریابی ویدئویی می‌کنند.

اما قبل از اینکه کسب و کار شما به سمت استفاده از قدرت بازاریابی ویدئویی حرکت کند، لازم است یکسری باید و نباید را در ذهن داشته باشید:

 

1.  آموزش دهید و سرگرم کنید

در حالی که تمرکز بر روی نرخ تبدیل و کانال‌هایی که این کار را می‌توانند انجام دهند مهم است، تاثیر اولیه‌ای که کسب و کار شما بر مخاطب می‌گذارد نیز مهم است.

برای مثال، یک مشتری بالقوه می‌تواند قبل از ورود به وب‌سایت شما از طریق ویدئو ذهنیتی در مورد کسب و کار شما داشته باشند. برای همین بسیار مهم است تا یادتان باشد که ویدیو شما ممکن است اولین لحظه‌ی تماس با مخاطبتان را در برگیرد.

طراحی مغز انسان‌ها طبیعتا عاشق داستان شنیدن است، برای همین مطمئن شوید که ویدیو شما راوی برند شما باشد تا مبلغ یک کالا و سرویس. از خودتان بپرسید: سوالات رایج در صنعت من چیست؟ چالش‌های کلیدی‌ای که مخاطبین هدف من با آن‌ها دست و پنجه نرم‌ می‌کنند و یا  اولویت کاربران شما چیست؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند به شما کمک کند تا یک محتوای ویدئوی قوی تولید کنید و با آن مخاطبان خود را تبدیل کنید و با جامعه‌ی هدف خود تعامل کنید.

 

 

2.از پیام‌های رضایت و داستان‌های موفقیت استفاده کنید

مخاطبین هدف شما نیاز به یک لنگر در ذهنشان دارند تا کسب و کار شما را درک کنند و بفهمند که چگونه شما به آن‌ها کمک می‌کنید تا به خواسته‌ی خود برسند. آن‌های باید مطمئن شوند که شما اصل هستید و می‌توانند به شما اعتماد کنند.

شما می‌تواند این کار را با این روش اثبات شده انجام دهید: پیام‌های ویدئویی از رضایت مشتریان و داستان‌های موفقیت آن‌ها در خرید محصول.

” مردم پول کاری که شما می‌کنید را نمی‌دهند، مردم به چرایی آن کار پول می‌دهند” – سایمون سینِک

 

3.عملکرد خود را بسنجید

چیزی را که نسنجید نمی‌توانید بهبود دهید. داده‌های خود را نگاه کنید و استراتژی خود را بهتر کرده و کمپین‌های متفاوت را اجرا کنید و فرصت‌ها را پیدا کنید و از این پتانسیل  برای هدایت کاربران در قیف تبدیل استفاده کنید.

چه بازه‌ی توجه را بسنجید، نرخ بازدید را بسنجید یا نرخ تمام کردن ویدئو، بازدید بر اساس مکان، تاثیر و یا درآمد؛ به هر حال مهم است که داده‌ها را اندازه گیری کنید و شاخص‌های کلیدی عملکرد را بهبود دهید.

 

4.دعوت به عمل شفاف داشته باشید

اکثرا، کسب و کارها هیچ عملی را به صورت شفاف از کاربر نمی‌خواهند که انجام دهد. بعد از اینکه مخاطب هدف خود را پیدا کردید باید با آن‌ها تعامل کنید و چه بهتر که او را به یک عمل دعوت کنید.

آیا به یک صفحه‌ی فرود (Landing Page) هدایت می‌شوند و یا بیشتر در مورد کسب و کار شما مطالعه می‌کنند؟ آیا درخواست مشاوره بدهند یا یک ویدیو دیگر ببیند؟

CTA شفاف و واضح داشته باشید. این کار هم باعث می‌شود که همان لحظه مطمئن شوند که می‌توانند دیگر ویدئو را ببندند و هم باعث تعامل بالاتری می‌شود که نتیجه‌ی آن نرخ تبدیل بالاتر است.

 

همچینین میتوانید مقاله |همه آن چیزی که هر صاحب کسب و کاری باید در مورد طراحی وب‌سایت بداند| را مطالعه کنید

 

5.طول ویدئو خود را آزمایش کنید

زمانی که بحث در مورد میزان تعامل کلی با ویدیو شما می‌شود، زمان آن یک عامل مهم است.

بر اساس گزارش Wistia، ویدئوهایی که زیر دو دقیقه هستند بیشتری نرخ تعامل را دارند. اگر ویدئو بیشتر از دو دقیقه باشد، نرخ تعامل با گذشت زمان کاهش می‌یابد.

یادتان باشد که با اینکه نگه داشتن طول ویدئو کمتر از دو دقیقه شروع خوبی است اما باید ویدئو‌های خود را تحت نظر بگیرید تا زمان بهینه برای ویدئوهای خود را پیدا کنید.

زمان ویدئو ممکن است بسته به پلتفرمی که در آن منتشر می‌کنید متفاوت باشد. برای مثال، یک ویدئو دو دقیقه‌ای ممکن است در یوتوب و یا فیسبوک جذاب باشد اما برای اینستاگرام و توییتر باید ویدئو کوتاه‌تر باشد.

ویدئوهای کوتاه‌تر برای آگاهی و تعامل عالی هستند. ویدئوهای بلند برای ایجاد فروش و داده خوب هستند. با این حال همیشه بهتر است تا برای درک بهتر در طول زمان آزمایش کنید نه اینکه یک قانون ثابت داشته باشید.

 

6.تصویر شاخص فراموش نشود

اهمیت یک کاور خوب برای ویدئو را دست کم نگیرید. تصاویر شاخص اولین چیزی هست که دیده می‌شود و برای یک ویدئو یک عامل مهم در موفقیت آن است.

اما از یک تصویر شاخص خوب باید چه انتظار داشت؟

  • اشاره‌ای به محتوای ویدئو
  • بازدیدکنندگان را برای کلیک کردن جذب کند
  • برندینگ شما را داشته باشد
  • دکمه‌ی “شروع” را نشان دهد
  • طول ویدیو را نشان دهد
  • روی هر دستگاهی کیفیت مطلوب داشته باشد

یک تصویر شاخص نیم نگاهی به محتوای شما دارد، افراد را تشویق به کلیک، دیدن و تعامل می‌کند.

 

7.از پیام‌های تکراری فروشنده‌ها استفاده نکنید

زمانی که یک ویدئو برای یک کمپین تبلیغاتی می‌خواهید تولید کنید، از “فروشندگی” دست بردارید.

یادتان باشد، هدف ویدئو شما این است که جرقه‌ای برای فروش باشد نه یک روش فروش. از خودتان بپرسید، آیا ویدئویی می‌سازید که باعث شود مشتریان از شما تشکر کنند؟ آیا در سطحی انسانی با مخاطبین خود ارتباط برقرار می‌کنید؟

باید از تکنیک‌های داستان سرایی استفاده کنید و ویدئوهایی بسازید که احساساتی خاص را بیان کنند. برای مثال: در ویدئو کمپین #پابه‌_توپ که برای جام جهانی 2018 منتشر شد، احساس خوش‌آیند تماشای دسته‌جمعی فوتبال نشان داده شد تا محصول و یا خدماتی که ارائه می‌شود.

به جای آن، ما در سوییت ایونت به جنبه‌های انسانی محصول و اینکه چقدر انسان‌های واقعی با این کمپین برای خود ارزش ایجاد می‌کنند تمرکز کردیم.

باید یادمان باشد ویدئوهایی که خیلی “فروشنده” باشند حتی می‌توانند اعتماد و احترام کسب و کار را کاهش دهند.

 

 

برای اطلاعات بیشتر, نمونه کارها و تعرفه های تولید محتوای ویدئوی ویدئویی به بخش سوییت دیجیتال در وبسایت سوییت ایونت مراجعه کنید.

همچنین جهت مطالعه دیگر مطالب مرتبط از صفحه بلاگ سوئیت ایونت دیدن کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *